مروری بر مهمترین خبرهای اقتصادی امروز

كاهش قیمت مرغ ادامه دارد

كاهش قیمت مرغ ادامه دارد

وب كنفرانس: قیمت گوشت مرغ در ایام اخیر روندی نزولی داشته است.


به گزارش وب كنفرانس به نقل از ایسنا، بررسی بازار گوشت مرغ نشان داده است كه قیمت مرغ زنده و گوشت گرم روند نزولی روزهای گذشته خویش را ادامه داده و هر كیلوگرم گوشت مرغ به ۹۰۰۰ تومان در سطح شهر كاهش یافته است.
در این رابطه مهدی یوسف خانی - رییس اتحادیه فروشندگان مرغ و ماهی تهران - اظهار نمود: عرضه گوشت مرغ در شرایط فعلی بیش از نیاز بازار است و قیمت آن در چند روز گذشته افت قابل توجهی داشته كه پیش بینی می گردد در ایام آینده قیمت گوشت مرغ به روند نزولی خود ادامه دهد.
به دلیل نزدیكی به ماه محرم، شركت پشتیبانی امور دام قرار شده نیاز گوشت قرمز و سفید هیات های عزاداری را با گوشت منجمد تامین كند. این تصمیم در حالی اتخاذ شده كه در چند وقت گذشته قیمت گوشت و مرغ روند صعودی به خود گرفته و قدرت خرید گوشت قرمز برای بعضی از خانواده ها كاهش یافته كه امید است اثرگذاری مناسب در بازار محصولات پروتئینی داشته باشد.
البته ناگفته نماند كه در ایام گذشته قیمت مرغ زنده روند نزولی به خود گرفت و این مورد تا حدودی بر قیمت مرغ تازه هم اثرگذار بوده است.
قیمت سكه افزایش یافت
قیمت طلا و سكه در روز جاری صعودی بود. در بازار پرنوسان امروز طلا و ارز، سكه تمام طرح جدید ۹۷ هزار تومان و هر گرم طلای ۱۸ عیار ۱۱ هزار تومان با افزایش قیمت مواجه گشتند.
سكه تمام طرح جدید نسبت به روز گذشته با افزایش قیمت همراه شده و چهار میلیون و ۴۶۷ هزار تومان فروخته می گردد. سكه تمام طرح قدیم هم چهار میلیون و ۱۰۱ هزار تومان قیمت دارد.
همچنین نیم سكه ۴۱ هزار تومان افزایش قیمت را نسبت به روز گذشته تجربه كرده و دو میلیون و ۱۴۱ هزار تومان فروخته می گردد. ربع سكه هم ۱۱ هزار تومان افزایش قیمت دارد و یك میلیون و ۱۱۱ هزار تومان داد و ستد می گردد.
طبق اعلام اتحادیه طلا و جواهر، هر قطعه سكه یك گرمی در بازار امروز ۶۲۱ هزار تومان قیمت گذاری شده است و هر گرم طلای ۱۸ عیار هم ۳۷۴ هزار تومان در طلافروشی ها داد و ستد می گردد.
افزایش خرید محصولات بهداشتی
اما بررسی ها نشان از آن دارد كه برخلاف گذشته كه مواد پروتئینی در اولویت خرید قرار داشت، مردم در فروشگاه ها بیش از نیاز روزانه و حتی ماهانه خود به خرید محصولات بهداشتی روی آورده اند.
در چند وقت اخیر به واسطه رشد قیمت ارز و بخصوص دلار، قیمت مواد اولیه روند صعودی به خود گرفته و در بعضی موارد حتی با وجود تامین نیاز با استفاده از تولید داخلی بخصوص محصولات پتروشیمی، دسترسی به مواد اولیه خیلی سخت شده و قیمت آن رشد قابل توجهی به خود گرفته است.
این مبحث عاملی شد تا قیمت محصولات نهایی برای مصرف كننده رشد دو تا سه برابری را تجربه كند و با عنایت به كاهش قدرت خرید خانواده ها در كنار افت میزان تولید، بعضی از خانواده ها احساس نگرانی كنند و برای آن كه در آینده با مشكل مواجه نشوند، به خرید بیش از نیاز بعضی از محصولات بپردازند. به صورت مثال در هفته های گذشته محصولاتی كه بسته بندی آن ها به مواد پلاستیكی - كه مواد اولیه آن ها توسط پتروشیمی ها تولید می گردد - وابستگی داشت، با افزایش قیمت و كاهش تولید مواجه گردید و مردم به خرید مواد شوینده و بهداشتی روی آوردند. این مورد هم اكنون تا حدودی فروكش كرده و به پوشك و نوار بهداشتی سرایت كرده است.
با توجه به اخبار رسیده در خصوص این كه شركت های تولیدكننده محصولات بهداشتی با نظر شخصی خود از میزان تولید كاسته اند و برخی سودجویان با عنایت به این شرایط دست به احتكار محصولات آن ها زده اند، به نظر می آید اگر مردم نگران آینده بازار نباشند و دست به خرید بیش از نیاز روزانه خود نزنند، بعضی از شركت های تولیدی اجازه افزایش قیمت را به خود نمی دهند.
سكه مشمول مالیات شد
اما این تنها خبر مربوط به سكه و طلا نبود. در خبر دیگری در این رابطه به دنبال اعلام در نظر گرفتن مالیات برای خرید بیش از ۲۵ سكه، عضو هیات مدیره اتحادیه طلا و جواهر اظهار داشت: این اقدام حباب قیمت سكه را می شكند و عدالت برای خرید آن برقرار می گردد.
صبح امروز تقوی نژاد - رییس سازمان امور مالیاتی - اعلام نمود كه در مورد خرید سكه تا ۲۵ عدد معافیت مالیاتی در نظر گرفته شده است و بیش از آن بر مبنای یك جدول میزان مالیات آنها مشخص شده است؛ به طوریكه برای ۱۰۰۰ سكه می توانیم تا ۳۵ درصد مالیات بگیریم.
در این راستا محمد كشتی آرای - عضو هیات مدیره اتحادیه طلا و جواهر - درباره تاثیرگذاری این تصمیم بر بازار سكه اظهار داشت: این اقدام می تواند حباب قیمت سكه را بشكند و ارزانی آن را به دنبال داشته باشد، چراكه دیگر كسی نمی تواند با پول های باد آورده تعداد زیادی سكه بخرد و با قیمت و بازار آن بازی كند.
به گفته وی، "آنچه مسلم است اینكه عدالت در بازار سكه رعایت می گردد و همه مردم می توانند بعنوان متقاضی در این بازار مبادرت به خرید و فروش كنند، چراكه دیگر كسی نمی تواند ۳۵ هزار سكه بخرد و به كس دیگری حتی یك سكه هم نرسد. البته از جانب دیگر هم با عنایت به شفاف شدن خرید و فروش معاملات در بازار سكه می تواند تاثیر مثبتی روی این حوزه بگذارد و امیدوار باشیم كه قیمت سكه با این سیاستگذاری متعادل شود".
خودروها از گمرك ترخیص می شوند
رییس انجمن واردكنندگان خودرو از موافقت دولت با ترخیص خودروهای متوقف در گمرك اطلاع داد. كوروش مرشدسلوك اظهار نمود: از ابتدای تیر ماه با مصوبه دولت واردات بیش از ۱۴۰۰ قلم كالا همچون خودرو ممنوع گردید.
به گفته وی، "به دنبال ممنوع شدن واردات، از آن زمان تابحال از ترخیص خودروهای وارد شده به گمرك جلوگیری شد. در این رابطه به تازگی طرحی به دولت عرضه شد كه برپایه آن خودروهایی كه پول آنها پرداخت شده و وارد گمرك شده اند ترخیص شود. برپایه جدیدترین اخبار به دست آمده دولت با ترخیص خودروهای متوقف در گمرك موافقت كرده است كه امیدواریم دستورالعمل مربوطه هرچه زودتر به دستگاه های ذی ربط ابلاغ و اجرایی شود".
وی اضافه كرد: در این شرایط امیدواریم در قدم بعدی دولت با واردات خودروهایی كه قبل از ممنوع شدن واردات، ثبت سفارش شده و پول آنها هم پرداخت شده است اما به علت ممنوعیت واردات وارد كشور نشده اند هم موافقت كند.
رییس انجمن واردكنندگان خودرو تصریح كرد: موافقت دولت با واردات خودروهای متوقف در گمرك و همینطور موافقت با ورود باقی خودروهای ثبت سفارش و خریداری شده تاثیر مثبتی بر بازار خودروهای وارداتی داشته و سبب تعدیل نرخ های فعلی در بازار خواهد شد.
موفقیت رجیستری در مقابله با قاچاق گوشی تلفن همراه
یكی از بازارهای مهم مورد نیاز مردم كه هر روز بر اهمیت آن افزوده می شود، بازار تلفن های همراه با عنایت به ضریب نفوذ بیش از ۱۱۰ درصدی آن و ارزش بالای چندین میلیارد دلاری آن است كه نیازمند نظارت جهت پیشگیری و مقابله با فساد در آن است. در گذشته، بیش از ۹۵ درصد این بازار به صورت قاچاق تأمین می شد كه از حدود دو سال قبل با همكاری وزارتخانه های اطلاعات، صنعت، معدن و تجارت و ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز، ساماندهی این حوزه و مبارزه با قاچاق در قالب طرح ثبت تلفن های همراه (رجیستری) در مهر ۱۳۹۶ به بهره برداری رسید.
با اجرای طرح رجیستری (ثبت شماره گوشیهای همراه) و مشمول شدن تمامی برندهای گوشی از ابتدای اردیبهشت ماه، صرفا گوشیهایی كه از مبادی قانونی وارد كشور شده اند، در شبكه اپراتوری كشور فعال خواهند شد. طبق اعلام سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در جهت اجرای آخرین مرحله طرح احراز اصالت تجهیزات دارای سیم كارت (رجیستری) تمامی گوشیهایی كه پیامك در خصوص غیرقانونی بودن گوشی دریافت نمودند، ۳۱ روز مهلت استفاده داشتند و بعد از آن از شبكه سرویس نخواهند گرفت.
مسوولان معتقدند آنچه اهداف اجرای طرح رجیستری موبایل در داخل كشور بوده تابحال به صورت نسبی محقق شده است. چونكه هم اكنون شاهد كم شدن قاچاق موبایل در ایران هستیم و شركت های داخلی مجبورند از مجاری قانونی نسبت به واردات و خرید گوشی اقدام نمایند و این مورد به سود اقتصاد كشور است.
تولید خودرو كاهش یافت
براساس جدیدترین آمارهای رسمی تولید انواع خودرو در مرداد ماه امسال به صورت میانگین ۳۸ درصد كاهش پیدا كرد. در این مدت تولید انواع خودرو از ۱۴۴ هزار و ۳۷۰ دستگاه در مرداد ماه سال قبل به ۸۹ هزار و ۴۵۰ دستگاه رسید.
مرداد ماه امسال تولید انواع سواری با افت ۳۸.۲ درصدی همراه بوده و از ۱۳۵ هزار و ۶۸۰ دستگاه در مرداد ماه ۱۳۹۶ به ۸۳ هزار و ۷۸۷ دستگاه كاهش پیدا كرد. برخلاف سواری اما تولید انواع ون ۱۸۴.۲ درصد افزایش یافته و از ۵۷ دستگاه در مرداد ماه سال قبل به ۱۶۲ دستگاه افزایش یافت.
در این مدت تولید انواع وانت ۳۷.۹ درصد كاهش یافته و از ۷۰۷۹ دستگاه در مرداد ماه ۱۳۹۶ به ۴۳۹۳ دستگاه رسید. تولید انواع مینی بوس و میدل باس اما افزایش یافته و با رشد ۹۶.۸ درصدی از ۹۳ دستگاه در مرداد ماه سال قبل به ۱۸۳ دستگاه افزایش پیدا كرد. مرداد ماه امسال تولید انواع اتوبوس با افت ۶۳.۶ درصدی همراه بوده و از ۱۶۲ دستگاه در مرداد ماه ۱۳۹۶ به ۵۹ دستگاه كاهش پیدا كرد.
تولید انواع كامیونت، كامیون و كشنده هم ۳۳.۳ درصد كاهش یافته و از ۱۲۹۹ دستگاه در مرداد ماه سال قبل به ۸۶۶ دستگاه رسید.
۲ سال تا آخر عمر ویندوز ۷
مایكروسافت اعلام نموده است كه تنها تا سال ۲۰۲۰ میلادی از نسخه سیستم عامل ویندوز ۷ پشتیبانی خواهد نمود.
مایكروسافت بعنوان شركت توسعه و عرضه دهنده سیستم عامل محبوب و پرطرفدار ویندوز، اخیرا اعلام نموده است كه سازمان های خاصی كه همچنان خواهان استفاده از نسخه های قدیمی تر سیستم عامل ویندوز همچون نسخه ویندوز ۷ هستند، باید با پرداخت مبلغی معلوم و مشخص، پشتیبانی مایكروسافت را برای دریافت به روزرسانی و وصله های امنیتی دریافت نمایند.
مایكروسافت با انتشار اطلاعیه ای همینطور عنوان كرده است كه تنها تا سال آینده یعنی ۲۰۲۰ میلادی از سیستم عامل ویندوز ۷ پشتیبانی خواهد نمود و این بدان معناست كه پس از تاریخ مقرر، دیگر مبادرت به عرضه و انتشار نسخه های به روزرسانی و وصله های امنیتی نخواهد كرد. با این وجود، این شركت با بیان یك ضرب الاجل خطاب به آن دسته از شركت ها و سازمان هایی كه همچنان می خواهند از نسخه های قدیمی ویندوز استفاده كنند، گفته كه با پرداخت مبلغی كه به صورت تصاعدی رشد و افزایش می یابد، قادر خواهند بود از پشتیبانی مایكروسافت بهره مند شوند.
شبیه به همین اتفاق چند سال پیش برای ویندوز ایكس پی هم رخ داده بود و سازمان هایی با پرداخت هزینه های اضافی، پشتیبانی اختصاصی میاكروسافت را دریافت نمودند.
مخالفت با احیای كوپن
به دنبال زمزمه هایی در ارتباط با توزیع كوپن و كارت شارژ برای سرپرست خانوارها، رییس كمیسیون بازرگانی داخلی اتاق بازرگانی ایران با تاكید بر این كه این مورد هنوز قطعی اعلام نشده است، نسبت به خطرهای آن برای اقتصاد كشور اخطار داد و خاطرنشان كرد كه این كار، تورم را شدیدتر و زمینه های رانت را بیشتر می كند. همینطور فاصله طبقاتی را گسترش می دهد و زمینه ساز فساد خواهد شد كه بسیار خطرناك می باشد.
خسرو فروغان گران سایه - رییس كمیسیون بازرگانی داخلی اتاق بازرگانی ایران - با اشاره اینكه باید از صفر تا ۱۰۰ واردات و توزیع كالاهای ضروری تحت نظارت كامل باشد، اظهار نمود: برخی معتقدند " نظارت كافی و وافی وجود ندارد بنابراین به سمت كوپنی شدن برویم تا توزیع كالا راحت تر باشد".
وی حركت به سمت كوپنی شدن را خطرناك و فسادآور دانست و اظهار داشت: شرایط كوپنی شدن در اوایل انقلاب با زمان حال بسیار متفاوت می باشد، چراكه در اوایل انقلاب در كشور بحث جنگ بود و كشور درآمد زیادی نداشت و نگاه مردم و مسئولان با زمان فعلی متفاوت بود. همینطور اعتماد بین مردم و گروه ها زیاد بود. اما امروز اینگونه نیست و اعتماد مردم كم رنگ شده و بهانه ای به نام جنگ هم وجود ندارد كه مردم بخواهند از خود گذشتگی كنند. شرایط به سمتی رفته كه هركس فقط به فكر خود و منافع خویش است بنابراین شاهد رانت هایی هستیم كه حق مسلم تمام مردم، قشر متوسط و ضعیف را گرفته و نهایتا اختلاف طبقاتی را بیشتر كرده است.
پرداخت وام به طرح های اشتغال روستاییان
مدیرعامل صندوق كارآفرینی امید از پرداخت ۲۵۸ میلیارد تومان تسهیلات به طرح های اشتغال روستایی اطلاع داد و تصریح كرد كه بهترین طرح هایی كه توجیه مناسب و قابلیت اجرا در روستا را داشته باشند، انتخاب و برای پرداخت تسهیلات معرفی می نماییم.
اصغر نوراله زاده فرایند واگذاری طرح اشتغال روستایی به صندوق كارآفرینی امید، میزان توزیع اعتبارات و پذیرش طرح های اشتغال را توضیح داد و اظهار داشت: از نیمه دوم سال قبل كه قانون توسعه اشتغال روستایی و عشایری تصویب گردید و دولت دستورالعمل و شیوه نامه اجرای آن را ابلاغ نمود تا این لحظه نزدیك به ۲۰ هزار و ۹۰۰ طرح از سراسر كشور به ارزش ۱۵۹۰ میلیارد تومان توسط كمیته های فنی به صندوق كارآفرینی امید ارجاع شده است.
وی درباره منابع صندوق كارآفرینی امید برای اختصاص به طرح اشتغال روستایی، اظهار نمود: كل منابع ما و منابع صندوق توسعه ملی در مرحله اول جمعا ۱۰۰۰ میلیارد تومان است كه ۵۰۰ میلیارد تومان منابع صندوق كارآفرینی امید و ۵۰۰ میلیارد تومان منابع صندوق توسعه ملی است و بیش از ۵۰ درصد طرح ها در سراسر كشور به ما معرفی شده است تا از بین آن ها بهترین طرح هایی كه قابلیت اجرا و توجیه مناسب دارند، انتخاب و برای پرداخت تسهیلات معرفی شوند.1397/06/21
19:53:51
5.0 / 5
4922
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
WebMeet

webmeet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت وب كنفرانس محفوظ است

وب كنفرانس

کنفرانس تحت وب و چت تصویری