در اختتامیه هفته آگاهی از مغز مطرح شد؛

بیگانگی با احساسات و محروم شدن از ارتباطات اجتماعی اثرات شبكه های اجتماعی بر مغز

بیگانگی با احساسات و محروم شدن از ارتباطات اجتماعی اثرات شبكه های اجتماعی بر مغز

وب كنفرانس: دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی با اشاره به اثرات شبكه های اجتماعی بر مغز اظهار داشت: خویش را از ارتباطات با انسان ها محروم می كنند؛ زیرا این افراد با استفاده از نیمكره چپ به دور از احساسات و هیجانات انسانی قرار می گیرند.به گزارش وب كنفرانس به نقل از ایسنا، دكتر كمال خرازی در اختتامیه هفته آگاهی از مغز كه شب گذشته در باغ كتاب تهران برگزار شد، شبكه های اجتماعی را یكی از تحولاتی دانست كه در سال های اخیر عرضه شد و بر مغز ما تأثیرگذار است، اضافه كرد: از زمانی كه اینترنت پا به عرصه وجود گذاشت و پس از آن موبایل، توسعه پیدا كرد با شبكه های اجتماعی سر و كار داریم و این مورد تحولات بزرگی را در زندگی جوامع بشری داشته است.

وی شبكه های اجتماعی را یك فناوری با كاربردهای سودمند در حوزه های علمی توصیف كرد و خاطرنشان كرد: آخرین دستاوردهای هر موضوعی را می توان از همین شبكه های اجتماعی پیگیری كرد؛ اما علی رغم این كاربردهای سودمند، صدمه های اجتماعی هم به مغز وارد می كنند.

خرازی با اشاره به تحقیقات انجام شده در دانشگاه UCLA تصریح كرد: مغز یك ارگان اجتماعی است كه از اجتماع عظیمی از نورون ها تشكیل شده است و بیش از ۸۶ بیلیون نورون به هم متصل هستند و هر نورون چند هزار اتصال با نورون های دیگر دارد، از این رو یك ارگان اجتماعی به حساب می آید.

دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی با اشاره به اینكه این امر سبب شده است كه انسان ها با یكدیگر ارتباط برقرار كنند؛ زیرا پیوندهای بین مغز بر مغز تأثیر می گذارند.

وی با اشاره به اینكه هر یادگیری علاوه بر آنكه بر مغز تأثیر می گذارد، ساختار آن را تغییر می دهد، اظهار نمود: این اتفاقات در درون مغز می تواند با نقشه برداری از مغز كاملا نمایان شود. بعنوان مثال رانندگانی كه مسیرهای زیادی را یاد گرفته اند، در نقشه برداری از مغزشان نشان داده است كه پیوندهای بیشتری در این ارگان بدن به وجود آمده است.

خرازی با تاكید بر اینكه یادگیری سبب تغییر مغز می شود، اظهار داشت: هرچه بیشتر یاد می گیریم، مغز تواناتر و پیچیده تر می گردد.

وی با اشاره به اینكه ما در ارتباطات فرد به فرد سیگنال های زیادی دریافت می نماییم، ادامه داد: دانشمندان توانسته اند با استفاده از مغز خود، شبكه های اجتماعی را اختراع كنند ولی از جانب دیگر همین شبكه ها می توانند تأثیرات مثبت و منفی را بر مغز مخاطبان خود بر جای بگذارند.

خرازی با اشاره به اینكه مغز ما از دو نیمكره چپ و راست تشكیل شده است، تصریح كرد: نیمكره راست دریافت كننده سیگنال است و ارتباط با ارگان های تحتانی مغز را بر عهده دارد، ضمن آنكه مركز احساسات هر فرد در این نیمكره قرار دارد. در نیمكره چپ هم اطلاعات در آن ذخیره می گردد و پیوند كمتری با مركز احساسات فرد دارد؛ وقتی كه با نیمكره چپ كار می نماییم، نسبت به احساسات بیگانه تر هستیم.

خرازی با اشاره به اینكه زمانی كه با شبكه های اجتماعی ارتباط داریم، با نیمكره چپ مغز كار می نماییم، اظهار داشت: كسانی كه زمان بیشتری را برای شبكه های اجتماعی صرف می كنند، خویش را از ارتباطات با انسان ها محروم می كنند؛ زیرا این افراد با استفاده از نیمكره چپ به دور از احساسات و هیجانات انسانی قرار می گیرند.

دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی با تاكید بر اینكه اگر جوانان زمان بیشتری را در شبكه های اجتماعی بگذرانند از هیجانات انسانی به دور هستند از این رو دچار صدمه هایی می شوند؛ در این صورت بر طبق مطالعات اگر استفاده از این شبكه ها زیاد شود، سلامت هیجانی هر فرد را تحت تأثیر قرار می دهد. از این رو جوانان باید مغز خویش را با یادگیری تقویت نمایند تا هیجاناتشان دچار صدمه نشود.

وی با اشاره به اینكه اعتیاد زیاد به یك نوع رفتار هر فرد را از جامعه ایزوله می كند، اظهار داشت: فیس بوك هم یكی از این شبكه های اجتماعی است كه خود صاحبان آن به افراد در برابر خطرات این شبكه های اجتماعی اخطار می دهند.

به گفته وی كسانی كه بیش از اندازه از شبكه های اجتماعی استفاده می نمایند، از دنیا منزوی می شوند و یك جدایی از دنیای واقعی دارند، خاطرنشان كرد: شبكه های اجتماعی اكنون حساسیت های زیادی به وجود آورده اند، زیرا می توانند تأثیر گذار در رفتارهای فردی و اجتماعی شوند.
1396/12/12
23:46:37
5.0 / 5
4940
تگهای خبر: ارتباطات , فناوری , كاربر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
WebMeet

webmeet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت وب كنفرانس محفوظ است

وب كنفرانس

کنفرانس تحت وب و چت تصویری