در نشست علمی تخصصی مركز پژوهش های توسعه و آینده نگری مطرح شد

آب، خاک و اقلیم مناسب بصورت یکسان توزیع نشده اند

آب، خاک و اقلیم مناسب بصورت یکسان توزیع نشده اند

به گزارش وب کنفرانس، در نشست علمی تخصصی مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری مطرح شد: آب، خاک و اقلیم مناسب در سرتاسر جهان بصورت یکسان توزیع نشده است، از دهه 1980 به بعد دنیا به کشاورزی فراسرزمینی توجه کرده است، برمبنای آمار جهانی فائو ایران در تولید 22 محصول کلیدی در عرصه کشاورزی، در میان 7 کشور برتر دنیا قرار دارد.


به گزارش وب کنفرانس به نقل از ایسنا، علی کیانی راد، رییس مؤسسه پژوهش های برنامه ریزی، اقتصاد کشاورزی و توسعه روستایی و مدیر علمی یکصد و پنجاه و هفتمین نشست علمی تخصصی مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری که با عنوان «کشت فراسرزمینی؛ امنیت آب و غذا» برگزار گردید، ضمن اشاره به توجه دنیا به کشاورزی فراسرزمینی اظهار داشت: عبارت کشت فراسرزمینی اصطلاح اشتباهی است که بجای کشاورزی فراسرزمینی مورد استفاده واقع شده است، چون کشت فراسرزمینی تنها محدود به محصولاتی می شود که باید کشت شوند و این درحالی است که کشاورزی فراسرزمینی می تواند بسیار فراتر از محصولات کشتی باشد. در دنیا حدودا پس از دهه ۱۹۸۰ به کشاورزی فراسرزمینی توجه شده است. در ایران نیز اوج گیری این مفهوم در وزارت جهاد کشاورزی به اواخر سال ۱۳۹۲ بازمی گردد که وزیر وقت جهاد کشاورزی مأموریتی را به مؤسسه پژوهش های برنامه ریزی، اقتصاد کشاورزی و توسعه روستایی دادند که یکسری مطالعات در ارتباط با سابقه، موانع و مشکلات کشاورزی فراسرزمینی صورت گیرد تا در نهایت به یک بخشنامه ختم شود. پیش نویس این بخشنامه در ۳۵ ماده به هیأت دولت ارائه شد و بعد از اعمال نظرات کارشناسانه، در نهایت بخشنامه کشت فراسرزمینی در تاریخ ۲۹ فروردین ماه ۱۳۹۵ در هشت ماده به تصویب هیات وزیران رسید.
وی افزود: در این بخشنامه اجرائی تکالیف هر یک از دستگاه های اجرائی مشخص شده است. به عنوان مثال در ماده ۲ این بخشنامه تکالیف وزارت جهاد کشاورزی، در ماده ۳ تکالیف وزارت امور خارجه، در ماده ۴ تکالیف وزارت امور اقتصادی و دارایی، در ماده ۵ تکالیف بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، در ماده ۶ تکالیف وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، در ماده ۷ تکالیف صندوق توسعه ملی مشخص شده است. در این بین وظیفه اصلی بر عهده وزارت جهاد کشاورزی بود.
وی افزود: در ۴ اردیبهشت ۱۴۰۱ وزیر وقت جهاد کشاورزی، ساداتی نژاد، نظام نامه کشاورزی فراسرزمینی را ابلاغ نمود. این نظام نامه تکالیف وزارت جهاد کشاورزی در عرصه کشاورزی فراسرزمینی را بصورت عملیاتی و اجرائی مشخص کرده است.
در ادامه این جلسه سیّد فخرالدّین عامریان؛ رییس انجمن کشت فراسرزمینی ایران، در مورد کشاورزی فراسرزمینی اظهار داشت: کشورهای دیگر خیلی وقت پیش وارد فعالیت در این زمینه شده اند. به نظر من در کشور ما از سال ۱۳۸۸ با سفری که دکتر احمدی نژاد رییس جمهور وقت به برزیل داشتند، موضوع کشت فراسرزمینی و خرید زمینهای فراسرزمینی آغاز شد. در آن زمان کشور برزیل قوانین سختی را برای فروش زمین به سایر کشورها وضع نکرده بود، در همان زمان زمین یک میلیون هکتاری در اختیار کشور ما قرار گرفت و قرار شد تجار، سرمایه گذاران یا کشاورزان ما آغاز به خرید این زمین ها کنند که متأسفانه انجام نشد.
عامریان اضافه کرد: وقتی که از کشاورزی فراسرزمینی یا همان کشت فراسرزمینی صحبت می شود چیزی که در ذهن افراد متبلور می شود، این است که کشاورزان باید این کار را بکنند، در صورتیکه اطلاع دارید بسیاری از کشاورزهای ما دارای یک زمین در مقیاس زیر ۱۰ هکتار هستند و کشاورزی بصورت سنتی را تا امروز انجام می دادند. بنابراین سرمایه گذاری در سایر کشورها برای کشاورزان کشور ما خیلی سخت و دشوار است. بدین سبب باید سرمایه گذارانی وجود داشته باشند، چه از جانب بخش خصوصی و چه دولت که در حوزه کشت فراسرزمینی سرمایه گذاری کنند.
رییس انجمن کشت فراسرزمینی ایران در ادامه به بیان مشکلات موجود در موضوع کشت فراسرزمینی پرداخت و اظهار داشت: اول این که یک نظام نامه مناسب که وزارت جهاد کشاورزی در حوزه کشت فراسرزمینی تصویب کرده باشد تا چند وقت پیش وجود نداشت و در ضمن دو سال اخیر این نظام نامه درحال اجرائی سازی است. دوم این که هم اکنون بانک مرکزی هیچ نوع قانونی برای اختصاص ارز در عرصه کشت فراسرزمینی ندارد و این مورد مهم ترین قفل در خرید زمینهای کشاورزی در کشورهای دیگر است. مشکل دیگر در کشت فراسرزمینی خرید محصولاتی نظیر دانه های روغنی از سایر کشورها است که در این مورد باید دولت با کشاورزان فراسرزمینی درباب تامین دانه های روغنی از قبیل ذرت، جو، گندم و... ارتباط داشته باشد تا بتواند محصولاتی از این قبیل را با قیمت ارزان تری خریداری کند.
در ادامه نشست رضا فتوحی؛ مشاور وزیر جهاد کشاورزی و مجری طرح کشت فراسرزمینی، ضمن اشاره به پشتیبانی از بخش خصوصی در توسعه کشورها، اظهار داشت: باید از بخش خصوصی حمایت شود تا آنها بتوانند با حمایت دولت از بخش خصوصی، در سایر کشورها ورود کرده و بتوانیم از منابع آب و خاک دنیا استفاده نماییم.
فتوحی اضافه کرد: در تمام دنیا امنیت غذایی بسیار حائز اهمیت می باشد و در نظام جمهوری اسلامی ایران نیز هم بنیانگذار انقلاب اسلامی و هم مقام معظم رهبری در بیانات خودشان بخش کشاورزی را در رأس امور قرار داده اند و ما بایستی امنیت غذایی را ویژه تر از گذشته ببینیم.
مشاور وزیر جهاد کشاورزی در تعریف امنیت غذایی اظهار داشت: امنیت غذایی به این معنا است که مجموعه انسان ها به غذای کافی و سالم دسترسی داشته باشند تا هم غذای کافی برای افراد وجود داشته باشد و هم با سلامت غذایی، یک پیشگیری در سلامت جسمی و روحی انسان ها وجود داشته باشد. اگر در امنیت غذایی کاستی وجود داشته باشد، سبب ایجاد خساراتی در بهداشت و سلامت افراد می شود. موضوع مهم دیگر در امنیت غذایی دسترسی به غذا و پایداری دسترسی به غذا برای افراد است، یعنی غذای کافی و همیشگی برای همه افراد وجود داشته باشد.
وی در مورد آمارهای موجود در عرصه کشت فراسرزمینی در ایران اظهار داشت: برمبنای آمار جهانی فائو، ایران در تولید ۲۲ محصول کلیدی در عرصه کشاورزی، در میان ۷ کشور برتر دنیا قرار دارد. کشور ما در تولید محصولاتی مثل پسته، زعفران و خرما جزو کشورهای برتر دنیاست.
فتوحی افزود: بررسی ها نشان میدهد که خاک و اقلیم مناسب در سرتاسر جهان بصورت یکسان توزیع نشده است و این امر در کشور ما هم صادق است؛ در نتیجه باید با سرمایه گذاری داخلی و خارجی بستری را فراهم نماییم تا بتوانیم از شرایط اقلیمی و منابع آب و خاک سایر کشورها برای بهبود امنیت غذایی در کشور خودمان استفاده نماییم.
وی در آخر سخنان خود به ارائه راه حل ها برای بهبود عملکرد کشاورزی فراسرزمینی پرداخت و مواردی همچون ایجاد بستر سرمایه گذاری در کشورهای هدف برای حفظ و ایجاد امنیت غذایی، ارتباط و تعامل سازنده با کشورهایی که منابع آبی و خاکی مناسب دارند، آینده نگری نیازها و برنامه مناسب برای رفع آنها و اعلام حمایت همه جانبه ایران از سرمایه گذاران خارجی در بحث کشت فراسرزمینی را همچون این راه حل ها یاد کرد.
در ادامه نشست، علی کیانی راد؛ رییس مؤسسه پژوهش های برنامه ریزی، اقتصاد کشاورزی و توسعه روستایی به عنوان مدیر علمی نشست، در جمع بندی این جلسه اظهار داشت: اهداف کشورها از کشاورزی فراسرزمینی و سرمایه گذاری در آن، در ۴ دسته کلی قرار می گیرد. هدف اول برای تامین کالاهایی است که امکان تولید آن در کشور مبدأ وجود ندارد و باید در کشور مقصد تولید شود، هدف دوم افزایش عمق نفوذ سیاسی در سایر کشورها است، هدف سوم صدور فناوری و خدمات فنی و مهندسی حوزه کشاورزی به سایر کشورها و هدف چهارم نیز در راستای فعالیت برای رسیدن به سه هدف مذکور است.
در آخر نشست، کارشناسان و صاحب نظرانی که بصورت حضوری و مجازی در نشست شرکت داشتند به بیان نقطه نظرات و سؤالات خود پرداختند.1402/11/21
09:28:02
5.0 / 5
131
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
WebMeet

webmeet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت وب كنفرانس محفوظ است

وب كنفرانس

کنفرانس تحت وب و چت تصویری