اتصال ۹۲ درصد روستاهای صعب العبور و دورافتاده به شبکه ملی اطلاعات

اتصال ۹۲ درصد روستاهای صعب العبور و دورافتاده به شبکه ملی اطلاعات

به گزارش وب کنفرانس، طبق گفته وزیر ارتباطات طی 20 ماه گذشته و با تلاش بسیار 4000 روستای مناطق دورافتاده و صعب العبور به اینترنت پرسرعت متصل شده و بدین ترتیب آمار روستاهای بالای 20 خانوار کشور که به شبکه ملی اطلاعات متصل شده اند به 92 درصد رسیده است.به گزارش وب کنفرانس به نقل از ایسنا، از اواخر سال ۱۳۸۴ طرح شبکه ملی اطلاعات عنوان شد و کاهش وابستگی به شبکه جهانی اینترنت مهم ترین دلیل پیاده سازی آن عنوان شده بود. در سند ضرورت تبیین الزامات شبکه ملی اطلاعات ذکر شده که این شبکه به عنوان زیرساخت ارتباطی کل فضای مجازی، شبه همه شبکه های کشور است. گفتنی ست این شبکه از زیرساخت های ارتباطی با مدیریت مستقل کاملا داخلی، شبکه ای حفاظت شده نسبت به اینترنت و شبکه ای با امکان عرضه انواع محتوا و خدمات ارتباطی سراسری برای آحاد مردم است، تشکیل شده است.

شبکه ملی اطلاعات در قالب قوانین جمهوری اسلامی ایران با پشتیبانی کامل از دیگر اقدامات آموزشی، حقوقی و قضایی به نحو مطلوب و مطمئن تامین کننده نیازهای ارتباطی برای انواع ذی نفعانی که حداقل یکی از آنها در داخل کشور قرار دارد، است و امکان ارائه انواع خدمات و محتواهای فضای مجازی در عرصه های مختلف اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، سیاسی، امنیتی و دفاعی را در کشور فراهم می آورد.

همچنین در سند ضرورت تبیین الزامات شبکه ملی اطلاعات، بر ایجاد شبکه ای با قابلیت برقراری ارتباطات امن و پایدار میان دستگاهها و مراکز حیاتی کشور و میزبانی داخلی در صورت نبود شبکه جهانی اینترنت تاکید گردیده است.

در سالهای پس از ۱۳۸۴ عملا اجرای این طرح با کندی صورت می گرفت تا اینکه در دولت یازدهم، اجرای این طرح پیگیری و درنهایت در اواخر همان دولت اعلام گردید که فازهای اول، دوم و سوم آن افتتاح و رونمایی گردید. اما با روی کارآمدن دولت سیزدهم اهتمام بیشتری به این پروژه شد به شکلی که طرح شتاب بخشی به روند اجرای شبکه ملی اطاعات از شروع پاییز سال ۱۴۰۰ شروع شد و همچنان هم در مرحله اجرا قرار دارد.

در سال گذشته، تحقق شبکه ملی اطلاعات در صدر برنامه های وزارت ارتباطات قرار داشت و برای اینکه این پروژه مهم محقق شود تمام منابع وزارتخانه بسیج شد. اولویت اول وزارت ارتباطات تحقق شبکه ملی اطلاعات در لایه های مختلف است و شورای راهبردی توسعه شبکه ملی اطلاعات با مسئولیت وزیر ارتباطات شکل گرفته و هر هفته جلسه برگزار می نماید.

هفت پروژه کلان تعریف شده که مبتنی بر مصوبه شورای عالی فضای مجازی در سال ۱۳۹۹ است. در این طرح وظایف دستگاه های مختلف برای تحقق شبکه ملی اطلاعات تعریف شده است که از ۵۳ بند ۳۷ بند آن مستقیما به وزارت ارتباطات باز می گردد. ۲۰۰ زیر پروژه برای تحقق اهداف تعریف شده است و در این جلسات قرارگاهی میزان پیشرفت این پروژه ها بررسی می شود.

بیشتر بخوانید:

بررسی آخرین وضعیت اتصال روستاها به شبکه ملی اطلاعات

پیشرفت این شبکه از شروع دولت سیزدهم ۲۳ درصد اعلام شده بود اما در حال حاضر به پیشرفت ۶۰ درصدی رسیده است و آنگونه که وزیر ارتباطات اعلام نموده مقرر است پایان امسال این عدد به ۷۵ درصد برسد. در همین رابطه عیسی زارع پور- وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در مراسم افتتاح پروژه های ارتباطی کشور، اتصال ۴۰۰۰ روستای بالای ۲۰ خانوار را یکی دیگر از پروژه های افتتاح شده عنوان و اظهار داشت: در ۲۰ ماه گذشته و با تلاش بسیار توانستیم ۴۰۰۰ روستای مناطق دور افتاده و صعب العبور را به اینترنت پرسرعت متصل نماییم تا آمار روستاهای بالای ۲۰ خانوار کشور که به شبکه ملی اطلاعات متصل شده به ۹۲ درصد برسد.

زارع پور تاکید کرد با اجرای این پروژه می توانیم هر طرح ملی را در این بستر اجرا کرد. قبل از این هم وی اعلام نموده بود تا فروردین سال جاری تعداد ۳۴۲۵ روستای بالای ۲۰ خانوار به شبکه اینترنت متصل شده اند که با احتساب این تعداد روستای جدید، آمار اتصال روستاهای بالای ۲۰ خانوار متصل به شبکه ملی اطلاعات از ۸۰ درصد در ابتدای دولت به ۹۱ درصد تا حالا رسیده است.

گفتنی است عمده روستاهایی که پوشش اینترنت در آنها برقرار شده است جزو روستاهایی هستند که از نظر وجود زیرساخت هایی مانند جاده، برق و زیرساخت شبکه که الزامات ایجاد پوشش اینترنت است، در مضیقه بوده اند که این مساله هم سختی و هم هزینه اجرای پروژه را به طرز قابل توجهی افزایش داده است.1402/02/31
11:17:38
5.0 / 5
298
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
WebMeet

webmeet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت وب كنفرانس محفوظ است

وب كنفرانس

کنفرانس تحت وب و چت تصویری