صدمه های عدم آگاهی كاربران از تهدیدات فضای مجازی

صدمه های عدم آگاهی كاربران از تهدیدات فضای مجازی

از مهم ترین عوامل گرفتار شدن کاربران در دام مجرمان سایبری، آشنایی نداشتن آنها با تهدیدات و صدمه های فضای مجازی است و ازاین رو،  توجه به محورهای امنیت سایبری لزوم امروز کاربران به حساب می آید.


به گزارش وب کنفرانس به نقل از ایسنا، با در دسترس قرار گرفتن ابزارهایی چون وبسایت ها، بانکداری الکترونیک، شبکه های اجتماعی، بدیهی است که فضای سایبر، قابلیت ها و امکانات شگفت انگیزی به وجود آورده است. اما همانند دیگر عناصر زندگی اجتماعی، این حوزه هم از گزند سوءاستفاده و جرم، در امان نمانده است. فضای مجازی محدود به زمان و مکان نیست و محدودیت های انجام جرم در محیط فیزیکی را ندارد که این امر سبب شده از بروز جرائم نوین در امان نباشد.
امنیت سایبری دارای ابعاد مختلفی است که توجه به آنها می تواند به صورت کلی امنیت کاربران را تضمین کرده و از آنها در مقابل مخاطرات موجود در فضای سایبر محافظت کرده و این مورد با استفاده از ابزارها و امکانات سخت افزاری و نرم افزاری و با رعایت دستورالعمل ها و خط مشی سایبری میسر خواهد شد.
پلیس فتا اخطار می دهد که بررسی روند وقوع جرایم سایبری نشان گر این مورد است که کاربرانی طعمه جرایم سایبری می شوند که به محورهای امنیت سایبری توجه نداشته و تدابیر لازم در این خصوص را رعایت نمی کنند.
از طرفی الان نشت های اطلاعاتی که در کشور رخ می دهد بیشتر در ارتباط با آسیب پذیری از سهل انگاری های کوچکی است که با آموزش قابل پیشگیری خواهد بود. این در شرایطی است که در زمینه فناوری اطلاعات و ارتباطات در کشور نیازمند قوانین جدی و به روز هستیم و این خلأ قانونی در حوزه امنیت سایبری هم به مراتب پررنگ تر است.
کاربران برای حفظ امنیت خود در فضای مجازی، باید در ابتدا محورهای امنیت سایبری را خوب بشناسند و سپس نکات لازم در جهت تأمین امنیت دستگاه ها را با بازنگری تنظیمات امنیتی و حریم خصوصی و محافظت از داده ها با رعایت اصول نگهداری و اشتراک گذاری اطلاعات شخصی و توجه به نکات مهم در انجام تراکنش های بانکی، در حین استفاده از فضای مجازی مد نظر قرار دهند.
منبع:

1400/03/22
14:06:44
5.0 / 5
304
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
WebMeet

webmeet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت وب كنفرانس محفوظ است

وب كنفرانس

کنفرانس تحت وب و چت تصویری