خانوارهای ایرانی چقدر برای ارتباطات هزینه می كنند؟

خانوارهای ایرانی چقدر برای ارتباطات هزینه می كنند؟

بررسی هزینه های ارتباطات در سبد مصرفی خانوارها نشان داده است که در سال ۱۳۹۸ سهم هزینه خدمات تلفن و تلفکس شامل خرید سیم کارت و مکالمات تلفنی نسبت به سال ۱۳۹۷ کاهش یافته و دهک درآمدی دهم بیشترین سهم هزینه برای خرید گوشی ثابت و تلفن همراه را به خود مختص کرده است.به گزارش وب کنفرانس به نقل از ایسنا، شناخت خصوصیت های اجتماعی و اقتصادی و الگوی مصرف خانوارها بعنوان مهم ترین و بیشترین مصرف کننده نهایی کالا و خدمات در گروههای مختلف هزینه ای، از ابزارهای مهم برای ارزیابی سیاستها و برنامه ریزی های اقتصادی و اجتماعی هر کشور به حساب می آید. با عنایت به تورم و تغییرات زیاد در شاخصهای قیمتی طی سال های گذشته، مطالعه سبد هزینه خانوار و بررسی روند مصرف خانوار در گروههای مختلف کالایی و خدماتی و سنجش اثرات تغییرهای احتمالی در اثر بحرانهای اقتصادی، امری ضروریست.

مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت کار در گزارشی بر مبنای نتایج طرح آمارگیری هزینه و درآمد خانوار مرکز آمار ایران طی سال های ۹۸-۱۳۹۰ به بررسی متوسط هزینه ارتباطات و سهم آن از هزینه کل خانوار در هر یک از دهکهای درآمدی پرداخته است.به باعث این گزارش، سهم هزینه خدمات پستی و هزینه تجهیزات تلفن و تلفکس در سال ۱۳۹۸ نسبت به سال ۱۳۹۷ هیچ تغییری نداشته است و هزینه خدمات پستی در ارتباط با مرسولات پستی و هزینه تجهیزات تلفن و تلفکس اغلب در ارتباط با خرید گوشی تلفن ثابت، تلفن همراه، دستگاه فکس بوده است.

سهم هزینه خدمات تلفن و فکس در سال ۱۳۹۸ از کاهش ۰.۲ درصد نسبت به سال ۱۳۹۷ برخوردار بوده به صورتی که این سهم از ۲.۱ درصد در سال ۱۳۹۷ به ۱.۹ درصد در سال ۱۳۹۸ رسیده است؛ هزینه خدمات تلفن و فکس در ارتباط با خدمات ارتباط اینترنتی، خرید سیمکارت تلفن همراه و مکالمات تلفنی توسط خطوط شخصی یا عمومی است.

همچنین در سال ۱۳۹۸ هزینه خدمات پستی، تجهیزات تلفن و تلفکس، خدمات تلفن و فکس نسبت به سال ۱۳۹۷ به ترتیب به میزان ۱۱۲.۵ درصد، ۴۰.۷ درصد و ۱۲.۵ درصد افزایش داشته است.

نتایج این گزارش نشان داده است که با اینکه طی سال ۱۳۹۸ هزینه خدمات پستی نسبت به سال ۱۳۹۷هیچ تغییری نداشته اما سهم هزینه تجهیزات تلفن و تلفکس از هزینه کل نسبت به سال ۱۳۹۷در دهکهای دوم و پنجم، هفتم و هشتم اندکی افزایش داشته است. همینطور بیشترین مقدار سهم هزینه تجهیزات تلفن و تلفکس (خرید گوشی ثابت، تلفن همراه و...) در ارتباط با دهک درآمدی دهم است؛ این در شرایطی است که کمترین مقدار سهم مذکور در ارتباط با دهک درآمدی اول بوده است.

در سال ۱۳۹۸ سهم هزینه خدمات تلفن و فکس (خرید سیمکارت تلفن همراه، مکالمات تلفنی و...) از هزینه کل خانوار شهری، در تمامی دهکها نسبت به سال ۱۳۹۷ کاهش یافته است.متوسط هزینه "خدمات پستی " در سال ۱۳۹۸ نسبت به سال ۱۳۹۷ هیج تغییری نداشته است، اما سهم هزینه "تجهیزات تلفن و تلفکس " با افزایش ۰.۱ درصدی برخوردار بوده به صورتی که از ۰.۲ درصد در سال ۱۳۹۷ به ۰.۳ درصد در سال ۱۳۹۸ رسیده است و سهم هزینه "خدمات تلفن و فکس " با کاهش ۰.۱ درصدی نسبت به سال ۱۳۹۷ از ۲.۱ درصد در سال ۱۳۹۷ به ۲ درصد در سال ۱۳۹۸ رسیده است. همینطور در سال ۱۳۹۸، هزینه "خدمات پستی "، نسبت به سال ۱۳۹۷ بدون تغییر بوده و هزینه "تجهیزات تلفن و تلفکس " و "خدمات تلفن و فکس" نسبت به سال ۱۳۹۷ به ترتیب به میزان ۶۲.۷ درصد و ۱۴.۸ درصد افزایش داشته اند.

بررسی سهم هزینه ارتباطات از هزینه کل یک خانوار شهری در استان های مختلف در سال ۱۳۹۸ نشان داده است که استان های بوشهر، هرمزگان و خوزستان بالاترین سهم و استان های گیلان، خراسان رضوی و سیستان و بلوچستان کمترین سهم را به خود اختصاص داده اند.

به گزارش وب کنفرانس به نقل از ایسنا، در سال ۱۳۹۸ بررسی سهم هزینه ارتباطات یک خانوار روستایی در استان های مختلف نشان داده است که بالاترین سهم به استان های بوشهر، سمنان و هرمزگان و کمترین سهم به استان های گیلان، اردبیل و آذربایجان شرقی تعلق داشته است.

منبع:

1400/03/10
22:52:04
5.0 / 5
403
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
WebMeet

webmeet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت وب كنفرانس محفوظ است

وب كنفرانس

کنفرانس تحت وب و چت تصویری