یك داده كاوی جدید نشان داد؛

آمار جستجوی كرونایی ایرانیان در اینترنت

آمار جستجوی كرونایی ایرانیان در اینترنت

به گزارش وب کنفرانس بررسی یک مرکز پژوهشی از میزان جستجوی ایرانیها در گوگل درباره کرونا، نشان داده است که به فاصله ۲۰ تا ۲۵ روز بعد از افزایش میزان سرچ کاربران، شاهد موج مرگ و میر ناشی از این بیماری در کشور هستیم.


به گزارش وب کنفرانس به نقل از مهر، یک مرکز پژوهشی مطابق با آمار سرچ کلمات که از راه گوگل ترندز در اختیار عموم قرار دارد به بررسی جستجوی عبارات «علائم کرونا» و «علایم کرونا» توسط کاربران ایرانی پرداخته و نمودار در ارتباط با این جستجو را استخراج کرده است. بررسی و مقایسه این نمودارها با نمودارهای مرگ و میر ناشی از کرونا در ایران (که از سایت www.worldometers.info انتشار یافته است)، نشان از رابطه معناداری دارد. به نحوی که در فاصله ۲۰ روز پیش از سه پیک (قله) مرگ و میر کرونایی قبلی، یک قله در نمودار سرچ عبارات «علائم کرونا» مشاهده می شود. البته این نتیجه به غیر از قله اول سرچ و جستجو درباره کرونا است که به فاصله ۲۵ روز پیش از نخستین قله مرگ و میر رخ داده است. چون که به نظر می آید علت آن، جستجوی مردم به علت ناآگاهی و اضطراب اولیه در برخورد با ویروس بوده باشد که البته طبیعی بوده و در این بررسی از آن صرف نظر شده است. نکته مورد توجه این است که هم اکنون، ایران همزمان با ورود به موج چهارم کرونا در حال رسیدن به قله سرچ و جستجو عبارات «علائم کرونا» و «علائم کرونا» توسط کاربران است. (هنوز به قله نرسیده ایم) و احتمالاً در فاصله بیست روز پس از قله، روزهای ناخوشایند کرونایی در انتظارمان خواهند بود. در نمودار زیر جستجوی عبارات مذکور در گوگل قابل مشاهده می باشد که در آخرین موج در حال رسیدن به قله هستیم. جستجوی «علائم / علائم کرونا» در گوگل
آمارها موید افزایش تعداد مرگ و میر و تعداد مبتلایان در ایران است. تعداد مبتلایان در حال افزایش بی سابقه بوده (هر چند مرگ و میر هنوز پایین است) ولی قطعا بخشی از این مبتلایان بیست روز بعد از قله موجِ سرچ (جستجو در گوگل)، متأسفانه قله موج مرگ و میر را تشکیل خواهند داد و احتمالاً این عدد رکورد مرگ ناشی از کرونا در ایران را بشکند.
نتیجه این بررسی ها نشان داده است که قله های بوجود آمده در سرچ عبارات «علائم کرونا» و «علائم کرونا» (جمعاً روی هم) در گوگل، می تواند نشانه ای از ابتلای افراد جامعه به بیماری مذکور و کنجکاوی و اضطراب در مورد علایم آن باشد. بنابراین این ایده به ذهن می رسد که احتمالاً سرچ و جستجوی عبارات مذکور در گوگل، رابطه معناداری با مرگ و میر و ابتلاء داشته باشد. سایت گوگل ترندز نمودار سرچ این عبارت توسط مردم ایران را در یک سال گذشته به معرض نمایش گذاشته است (نمودار سیاه رنگ) که در آن ۴ قله مشاهده می شود. اگر به نمودار مرگ و میر ایرانی ها هم رجوع نماییم (بر اساس آمار سایت www.worldometers.info )، متوجه می شویم که در هر قله بوجود آمده در نمودار سرچ، به فاصله ۲۰ الی ۲۶ روز بعد، در نمودار مرگ و میر شاهد یک پیک فوت هستیم. بحث به طرز شگفت انگیزی دقیق است (به جز موج اول سرچ که بیشتر به علت اضطراب مردم به علت ناآگاهی بوده است نه لزوماً ابتلاء). نکته آنکه تا ۲۸ فروردین در نمودار جستجوی کاربران ایرانی، در حال رسیدن به یک قله هستیم و میتوان این پیشبینی را کرد که در آینده ۲۰ روزه یک قله در مرگ و میر داشته باشیم که احتمالاً در همین روزها یا اوایل اردیبهشت است.


منبع:

1400/01/29
21:07:21
5.0 / 5
598
تگهای خبر: اینترنت , پژوهش , سایت , كاربر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
WebMeet

webmeet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت وب كنفرانس محفوظ است

وب كنفرانس

کنفرانس تحت وب و چت تصویری