بهره برداری از ابررایانه سیمرغ در بهمن ماه

بهره برداری از ابررایانه سیمرغ در بهمن ماه

وب کنفرانس: ابررایانه سیمرغ در حوزه های هوش مصنوعی، کلان داده ها و اینترنت اشیا کاربرد دارد و زمینه پیش بینی هوا، تحلیل زمین شناسی، زلزله شناسی و تحلیل داده های ژنتیکی را بر بستر داده ها فراهم می آورد و طبق وعده وزارت ارتباطات، بهمن ماه به بهره برداری می رسد.


به گزارش وب کنفرانس به نقل از ایسنا، امروزه باتوجه به پیچیدگی مسائل علمی و صنعتی و حجم بالای محاسبات مورد نیاز، در اختیار داشتن ابررایانه های پرقدرت و بهره برداری بهینه از آنها، یکی از ابزارهای استیلای علمی و صنعتی کشورها و یکی از ستون های اصلی تولید دانش و پیشرفت در علوم و صنایع بشمار می رود.
بر این اساس جهت حضور در فهرست کشورهای دارنده فناوری های پیشرفته، نیاز اساسی به سامانه های پردازش فوق سریع و ابررایانه وجود داشت. از طرفی دیگر، ابررایانه کالایی راهبردی و راهبردی شمرده می شود که مشمول تحریم های ظالمانه مقابل کشورمان قرار گرفته و باید امکان پاسخگویی به نیازهای کشور در این عرصه فراهم گردد.
به پرقدرت ترین کامپیوتر ها در هر زمان ابررایانه گفته می شود که توان حل مسائل پیچیده علمی و صنعتی را باتوجه به قدرت محاسباتی و قدرت بالا دارند. توان محاسباتی ابررایانه ها هزاران بار بیشتر از توان محاسباتی کامپیوتر های معمول و متعارف است؛ بعنوان مثال پیش بینی آب و هوا در کمتر از چند ثانیه توسط ابررایانه ها قابل انجام است و برای سایر کاربردها مانند تحلیل زمین شناسی، تهیه خروجی از تصاویر، تحلیل داده های ژنتیک، تحلیل داده های موشکی و هسته ای نیازمند ابررایانه های با توان پردازشی بسیار بالا هستیم.
حوزه های کاربردی از قبیل هوش مصنوعی، کلان داده ها، اینترنت اشیا و زنجیره بلوکی تاثیر به سزایی برای سرعت بخشی به نیاز به ابررایانه در سالهای پیش رو خواهد گذاشت. هم اکنون برخی از دانشگاه ها و مراکز پژوهشی دارای ابررایانه با قدرت پردازشی محدود هستند که توسعه ظرفیت های موجود آنها با در نظر گرفتن روند افزایشی حجم داده ها و نیازهای پردازشی و تحلیلی کشور اجتناب ناپذیر است.
در نتیجه پژوهشگاه ICT از طرف وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مکلف شد تا طرح ابررایانه سیمرغ را با همکاری دانشگاه صنعتی امیرکبیر به سرانجام برساند برای اینکه ایجاد یک ابررایانه پرظرفیت برای ارائه خدمات پردازشی در سطح گسترده می توانست بعنوان ابزاری راهبردی در جهت تسریع پیشرفت های علمی، مهندسی و فناورانه کشور به کار گرفته شود.

پرواز سیمرغ در آسمان ایران
در این راستا وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، در ویدئوی «ایران هوشمند»، ابررایانه سیمرغ را با همکاری پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات و دانشگاه امیرکبیر مورد بررسی قرار داده است. ابررایانه سیمرغ جزو ۱۰۰ ابررایانه دنیاست که فناوری ساخت آنها تا حالا در انحصار چند کشور بوده و در بهمن ماه به بهره برداری می رسد.
در این ویویو اشاره شده که سوپرکامپیوترها با ابرکامپیوترها از نشانه های اصلی تولید دانش و پیشرفت در علوم و صنایع مختلف محسوب می شوند که فناوری ساخت آنها در انحصار چند کشور پیشرفته است. حالا با همکاری پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات و دانشگاه صنعتی امیرکبیر، پروژه ساخت «ابررایانه سیمرغ» در کشور در حال انجام می باشد.
این پروژه با تعریف نیازهای پردازشی فوق سریع در کشور کلید خورد تا به صورت کاربردی در حوزه هایی چون هوش مصنوعی، کلان داده ها، اینترنت اشیا، بیگ دیتا و زنجیره بلوکی مورد استفاده قرار گیرد. ابررایانه سیمرغ علاوه بر جنبه تحقیقاتی، پیش بینی سریع و دقیق آب و هوا، تحلیل های زمین شناسی و زلزله شناسی و تحلیل های داده های ژنتیکی را بر بستر شبکه ملی اطاعات امکان پذیر می کند.
در این طرح ابتدا مدل مهندسی و پیش نمونه ابررایانه سیمرغ با ظرفیت پردازشی حدود ۱۶۰ ترافلاپس (۱۶۰ تریلیون عملیات پردازش در یک ثانیه) می رسد و عملیات توسعه آن تا مقیاس پتافلاپس یا ۱۰ به توان ۱۵ (یک میلیون میلیارد محاسبه در یک ثانیه) هم خواهد رسید. مطالعه برای توسعه سرعت پردازش در مقیاس اگزافلاپس یا ۱۰ به توان ۱۸ (یک میلیارد میلیارد محاسبه در یک ثانیه) نیز ادامه پیدا می کند.
قرار است ابررایانه سیمرغ که در رده ۵۰۰ ابررایانه برتر دنیا است در بهمن ماه به بهره برداری برسد. با به کارگیری این ابررایانه و هوش مصنوعی و تکمیل الگوریتم پیچیده حرکت گسل ها، می توان به پیش بینی نسبتاً خوبی از تحلیل وقوع زلزله در کشور رسید.
منبع:

1399/10/24
13:08:51
0.0 / 5
1344
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
WebMeet

webmeet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت وب كنفرانس محفوظ است

وب كنفرانس

کنفرانس تحت وب و چت تصویری