مهر بررسی كرد؛

سریال تعویق در برگزاری جلسات شورایعالی فضای مجازی

سریال تعویق در برگزاری جلسات شورایعالی فضای مجازی

در حالیكه شورایعالی فضای مجازی باید حداقل هر ۳ هفته یكبار تشكیل جلسه دهد اما از زمان برگزاری آخرین جلسه این شورا بیشتر از ۴۵ روز می گذرد و طی ۸ ماه گذشته این شورا تنها ۳ بار تشكیل شده است.


به گزارش وب کنفرانس به نقل از مهر، نبود اهتمام در برگزاری منظم جلسات شورایعالی فضای مجازی بارها از جانب اعضای حقیقی این شورا مورد انتقاد قرار گرفته است. در حالیکه شورایعالی فضای مجازی باید حداقل هر ۳ هفته یکبار تشکیل جلسه دهد اما از زمان برگزاری آخرین جلسه این شورا بیشتر از ۴۵ روز می گذرد. تعویق مجدد در برگزاری جلسات شورایعالی فضای مجازی در حالی است که این شورا از آغاز سال تابحال تنها ۳ جلسه در ۹ تیرماه، ۲۵ شهریور و ۸ مهرماه برگزار کرده است. به علت نبود برنامه منظم در برگزاری این شورا، تصویب نهایی طرح ها در این شورا هم با فواصل زمانی طولانی انجام می شود. مطابق با آنچه که در سایت مرکز ملی فضای مجازی دیده می شود، امسال تنها یک مصوبه (طرح کلان و معماری شبکه ملی اطلاعات) در شورایعالی فضای مجازی به تصویب رسیده است. در سال ۹۸ هم تنها دو سند (نظام هویت معتبر در فضای مجازی کشور) و (تدوین سند تحول حوزه های فرهنگ و آموزش با عنایت به تحولات فضای مجازی) به تصویب نهایی رسید. روند تصویب نهایی طرح ها در شورایعالی فضای مجازی در سال ۹۷ قابل دفاع تر بود و در این سال ۳ سند به تصویب رسید. شورایعالی فضای مجازی در سال ۹۶ هم یک مصوبه داشته است. با این آمار و به رغم اهمیت موضوعات فضای مجازی و سرعت بالای تحولات در این عرصه، به نظر می آید آنطور که باید به سیاستگذاری های این حوزه و حاکمیت فضای مجازی، توجه ویژه ای نمی گردد. با این که بعد از برگزاری جلسه ۸ مهرماه این شورا، پیشبینی شده بود که از این پس برگزاری جلسات شورایعالی فضای مجازی با نظم بیشتری دنبال شود اما پیگیری خبرنگار مهر از اعضای حقیقی شورایعالی فضای مجازی، از آن حکایت می کند که تابحال برای جلسه آینده این شورا، ارسال دعوتنامه و اطلاع رسانی لازم انجام نشده است. در آخرین جلسه شورایعالی فضای مجازی، بخشی از سند پیشگیری و مقابله با نشر اطلاعات خلاف واقع در فضای مجازی تصویب گردید و تصویب مابقی مفاد این سند به جلسه بعدی این شورا موکول شده است. پیش از این ابوالحسن فیروزآبادی دبیر شورایعالی فضای مجازی درباره انتقادات به عدم تشکیل منظم جلسات شورایعالی فضای مجازی اظهار داشته بود: ما تا قبل از کرونا، به صورت میانگین ماهی یک مرتبه جلسه شورایعالی فضای مجازی را برگزار کردیم. به نحوی که در سال ۹۸ حدود ۹ جلسه و در سال ۹۷ حدود ۱۱ جلسه شورایعالی فضای مجازی برگزار گردید.

وی تصریح کرد: طبق آیین نامه، برگزاری جلسات شورایعالی فضای مجازی حداقل ماهانه یک جلسه است و مقام معظم رهبری هم اصرار داشتند که تعداد جلسات یاید بیشتر باشد و ما هم معتقدیم که این جلسات با عنایت به سرعت تحولات، باید از تعداد یک جلسه در ماه فراتر رود. فیروزآبادی ضمن اشاره به تدابیر اتخاذ شده در تشکیل شورایعالی فضای مجازی و حضور سران سه قوه، مدیران لشگری، امنیتی و فرهنگی و هم نخبگان و مجلسیان در این شورا، اظهار داشت: این انتقاد بر شورایعالی فضای مجازی مطرح است که تعداد برگزاری جلسات آن کم است و خروجی آن آنطور که انتظار می رود پیش نمی رود. اما بنده از این مورد دفاع کرده و معتقدم که جلسات شورایعالی فضای مجازی در این زمان مفید بوده و مصوباتی مانند ساماندهی پیام رسان ها، لزوم الزامات شبکه ملی و معماری آن، نظام هویت فضای مجازی و ساماندهی بازی های کامپیوتری در این شورا، منشأ تحولات فضای مجازی در کشور بوده است.


منبع:

1399/08/26
14:42:59
5.0 / 5
1479
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
WebMeet

webmeet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت وب كنفرانس محفوظ است

وب كنفرانس

کنفرانس تحت وب و چت تصویری