اینترنت كدام سایت های دانشگاهی مجانی نیست؟

اینترنت كدام سایت های دانشگاهی مجانی نیست؟

بررسی لیست سامانه های آموزشی اعلام شده برای اعمال تعرفه رایگان، ازطریق وبسایت وزارت ارتباطات امكان پذیر است و روسای دانشگاه ها هم می توانند با رفتن به این سامانه، نام دانشگاه هایی كه در این سامانه نیست را به لیست وارد كنند.


به گزارش وب کنفرانس به نقل از ایسنا، بعد از تصمیم به برگزاری کلاس های دانشگاه ها به صورت مجازی به علت گسترش ویروس کرونا در کشور، یکی از مسائل اصلی، دسترسی دانشجویان به اینترنت اعلام گردید و اینکه مشکل اصلی که برای آموزش مجازی دانشجویان، بحث تهیه اینترنت و هزینه بر بودن آن است، بنابراین دانشجویان خواهان مجانی شدن حجم اینترنت مصرفی کلاس های مجازی شدند و وزارت ارتباطات وعده هایی را در جهت مجانی شدن اینترنت آموزش مجازی داد.
با این حال، فرایند مجانی شدن این سامانه های آموزشی همچنان فراز و فرودهایی دارد و برخی دانشجویان معتقدند حضور در کلاس های آنلاین از حجم اینترنت آنها کم می کند. پیش از این حسین فلاح جوشقانی -رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی- درباره علت این مورد گفته بود: برای مجانی کردن اینترنت دانشگاهی، فهرستی از دانشگاه ها و وزارت علوم، وزارت بهداشت و مراکز حوزوی گرفتیم که امکان دارد شامل همه دانشگاه های کشور نباشد. این فهرست شامل آدرس سایت های آموزشی است که امکان آموزش آنلاین را داشته باشد.
وی درباره کم شدن حجم اینترنت به علت تغییر آی پی توضیح داده بود: اگر هنگام استفاده از خدمات آنلاین دانشگاه آی پی عوض می شود و این آی پی در فهرست نیست، ما کاری نمی توانیم نماییم. از طرفی ما ترافیک دانشجویان را مجانی نکردیم، بلکه دسترسی به سایت های دانشگاهی را مجانی کردیم. دانشجویان امکان دارد با این اینترنت به سایت های دیگری هم رجوع کنند که ترافیک اینها مجانی نیست و از حجم اینترنت آنها کم می کند.
از آنجایی که سایت ها بر اساس آی پی اعلام شده از سوی وزارت علوم به صورت مجانی محاسبه می شوند و بخش فنی دانشگاه باید در همان آی پی که معرفی شده، سرویس بدهد، درصورتی که بعد از ورود به سایت و سامانه مورد نظر دانشگاه و هنگام ورود به جلسه آنلاین، آی پی تغییر کند، این مورد سبب کم شدن حجم دانشجو می شود. درواقع با عنایت به این که بیشترین حجم مورد نظر در استفاده از خدمات آموزشی، هنگام برگزاری کلاس های آنلاین از ترافیک کاربران کم می شود، اینطور به نظر می آید که مجانی شدن تعرفه سایت ها عملا تاثیری در مصرف کاربران نداشته است و دانشجویان همچنان باید هزینه ترافیک مورد نظر را بپردازند.
همینطور چندی قبل محمدجواد آذری جهرمی -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- اعلام نمود اینترنت «رایگان» برای همه دانشجویان کشور، در هنگام استفاده از سامانه های آموزش مجازی دانشگاه ها فعال شده و ‏مشاهده فهرست سامانه های فعلی مشمول طرح و همینطور ثبت نام سامانه های جدید توسط دانشگاه ها از راه سایت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات میسر است.
بررسی لیست سامانه های آموزشی اعلام شده برای اعمال تعرفه رایگان، از راه این لینک امکان پذیر است. همینطور برای مراکز آموزشی که مشخصات آنها در سامانه مذکور درج نشده، امکان ثبت نام و درج اطلاعات توسط مدیر فناوری آن مرکز، در آدرس مذکور تا ۳۰ مهرماه، میسر است. روسای دانشگاه های سراسر کشور می توانند با رفتن به این سامانه، نام دانشگاه را به فهرست وارد کنند تا دانشجویان متقبل پرداخت وجهی برای حوزه آموزش نشوند و بتوانند از تسهیلاتی که برایشان فراهم گشته است استفاده کنند.

منبع:

1399/07/20
14:39:59
5.0 / 5
1254
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
WebMeet

webmeet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت وب كنفرانس محفوظ است

وب كنفرانس

کنفرانس تحت وب و چت تصویری