رئیس مركز ملی فضای مجازی:

باید از وابستگی بد به پلتفرم های غربی نجات پیدا نماییم

باید از وابستگی بد به پلتفرم های غربی نجات پیدا نماییم

رئیس مركز ملی فضای مجازی با اشاره به ارائه خدمات ابری و دیتاسنتری، اظهار داشت: باید از وابستگی به پلتفرم های غربی و جهانی كه لرزان هستند و حتی رئیس جمهوری آن كشورها هم روی این پلتفرم ها امنیت كلامی ندارد و كاربران این پلتفرم ها هم خودبه خود حذف می شوند، نجات پیدا نماییم.


به گزارش وب کنفرانس به نقل از ایسنا، مراسم افتتاح دیتاسنتر تبریز بعنوان بزرگ ترین مرکز داده منطقه غرب و شمال غرب کشور در جهت توسعه و تکمیل زیرساخت های شبکه ملی اطلاعات، امروز با حضور سید ابوالحسن فیروزآبادی -رئیس مرکز ملی فضای مجازی-، محمدباقر قالیباف -رئیس مجلس شورای اسلامی- و محمدجواد آذری جهرمی -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- انجام شد.
سید ابوالحسن فیروزآبادی در این مراسم با اعلان اینکه با یک تحول اساسی مواجهیم که غربی ها از آن بعنوان تحویل دیجیتال یاد می کنند، اظهار داشت: شاید تحول دیجیتال، عنوان قاصری باشد برای تحولی که رخ می دهد، اما باتوجه به شکل گرفتن این تحول در فضای مجازی، مجازا آنرا می پذیریم، اما این تحول دیجیتال در همه حوزه های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و دولت ها در حال شکل گیری است.
وی با اعلان اینکه شورای عالی فضای مجازی بنا به تدبیر مقام معظم رهبری تاسیس شده و روسای سه قوه در این شورا حضور دارند، اظهار نمود: شش وزیر، هشت نفر از نخبگان و اعضایی از سایر موسسان فرهنگی کشور در این شورا حضور دارند و به تحول دیجیتال، نگاه ویژه داریم. در این تحول ابتدا توجه ما به زیرساخت هاست و یکی از مهمترین زیرساخت ها، شبکه ملی اطلاعات است.
دبیر شورای عالی فضای مجازی با اعلان اینکه تحول در شبکه ملی اطلاعات می تواند از لایه کاربران شروع شود، اضافه کرد: به جهت اینکه تحولی ملی داشته باشیم، باید شبکه را طوری طراحی و اجرا نماییم که بخش عمده ای از این تحول بر زیر ساخت های ملی کشور صورت گیرد و بنا بر این شبکه ملی اطلاعات تعریف شده و روی آن شبکه ملی ارتباطات، بعنوان اولویت کشور شناخت شده است.
توجه متوازن به همه حوزه های اقتصاد دیجیتال
فیروزآبادی افزود: در صورتیکه معتقدیم این تحول با منطق پلت فرمی و اجتماعی شدن همه پدیده ها و تعاملی شدن همه فرآیندهاست، همه حوزه ها باید به صورت متوازن مورد توجه قرار گیرد. در کنار شبکه ملی به بحث دولت الکترونیکی، اقتصاد دیجیتال و آموزش دیجیتال توجه ویژه شده است؛ همانطور که در دوران شیوع کرونا، پروژه های اقتصادی ویژه ای در حوزه اقتصاد دیجیتال مورد توجه قرار گرفت.

وی با اعلان اینکه در حوزه حمل و نقل، گرشگری و کسب وکارهای خرد شاهد تحولات بزرگی در کشور بودیم، اضافه کرد: ممکنست در این دوره به سبب شیوع کرونا، شبکه گردشگری در اولویت نباشد، اما پلتفرم های دیگر مورد توجه قرار گرفتند. یکی از آنها پروژه "شاد" برای آموزش مجازی دانش آموزان بود که روی زیرساخت هایی که سال های گذشته شکل گرفته بود، اجرا شد و امیدواریم در مهرماه امسال برمبنای جلسه شورا و در هماهنگی با سایر دستگاه ها همچون وزرات آموزش و پروزش و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، شاهد شکل گیری کلاس مجازی بر پلتفرم دانش آموزی باشیم.
رئیس مرکز ملی فضای مجازی با اعلان اینکه فضای مجازی چند رکن دارد که باید به آنها توجه کرد، اظهار داشت: امنیت، پایداری و اعتماد در شبکه، سه رکن در فضای مجازی کشور است از شبکه ملی اطلاعات آغاز می شود. پروژه امروز و افتتاح دیتاسنتر، یک بخش کوچک از تصویر بزرگی است که برای فضای مجازی کشور در شورای عالی فضای مجازی طراحی شده و با دقت در حال پیگیری است. شورا این فضا را رها نکرده و ما با دقت بالا همه پروژه ها را بررسی می نماییم.
فیروزآبادی افزود: همانطور که در حوزه اعتماد به فضای مجازی، وقتی دیدیم پدیده فیشینگ در نظام بانکی رخ می دهد، اصلاح را به روش رمز پویا انجام دادیم و این کار بزرگ بر بستر پلتفرم های داخلی کشور انجام شد. البته ما در برخی از حوزه ها شاهد تاخر هستیم اما این تاخر در همه کشورها وجود دارد. اما نهادهای حاکمیتی و مراکز اصلی کشور که متولی حوزه تحول دیجیتال هستند، از دستگاه ها مطالبه دارند که این تاخر را جبران کنند.
خدمات پایه کشور باید به صورت ملی انجام شود
وی با اشاره به اختلاف نظرها در نگاه به فضای مجازی بیان کرد: جداسازی حوزه شبکه از پلتفرم و پلتفرم از کاربر، غلط است و ما باید اثرات متقابل اینها را بررسی نماییم. ما در تعاریف شبکه ملی اطلاعات در کشور، کمی گرفتار اختلاف نظر هستیم اما در مرکز ملی، سیاست مشخصی داریم. همانطور که مقام معظم رهبری آذرماه سال قبل درباره شبکه ملی اطلاعات فرمودند، خدمات پایه کشور باید به صورت ملی صورت گیرد که یکی از آنها، ارائه خدمات ابری و دیتاسنتری است.
دبیر شورای عالی فضای مجازی با اعلان اینکه باید باید از وابستگی بد به پلتفرم های غربی و جهانی که لرزان هستند و حتی رئیس جمهوری آن کشورها هم روی این پلتفرم ها امنیت کلامی ندارد و کاربران این پلتفرم ها هم خودبه خود حذف می شوند، نجات پیدا کرده و پلتفرم های بومی را جایگزین نماییم. باید منطق پلت فرمی را در همه حوزه های کشور و خصوصا در حوزه پیام رسانی و ذخیره اطلاعات، تامین نماییم.
فیروزآبادی با اعلان اینکه وقتی از دولت الکترونیکی حرف می زنیم، به دنبال دولت به مثابه پلتفرم هستیم، اضافه کرد: وقتی از پروژه "شاد" حرف می زنیم، منظور پلت فرمی است جهت استفاده همه کسانی که در نظام آموزشی کشور فعالیت می نمایند. مقدمه شکل گیری پلتفرم ها همین دیتاسنترها و خدمات ابری است که باید مورد توجه قرار بگیرد. در این راستا در مرکز ملی فضای مجازی، برنامه ای را با وزارت ارتباطات پیش می بریم و شاهد بازگشایی و تاسیس مراکز داده هستیم و بناست یکی از پروژه های وزارت ارتباطات هم تا مرداد رونمایی شود.

رئیس مرکز ملی فضای مجازی با اعلان اینکه به دنبال افزایش افزونگی و کمک به تداوم و توسعه کسب وکارها هستیم، اظهار نمود: به دنبال این هستیم که با صورت گرفتن خدمات ابری، به نقطه ای برسیم که از خدمات ابری شرکت هایی مانند اپل و وندورهای هوآوی و سامسونگ که اطلاعات کاربران در کشور در آنها ذخیره می شود و امکان قطع شدن و از دست رفتن آها وجود دارد، بی نیاز شویم.

وی اشاره کرد: به همین دلیل لازم است خدمات ابری باید در کشور ارائه شود و هم ابر موبایل داشته باشیم و هم از امکانات پلتفرم بعنوان سرویس، نرم افزار بعنوان سرویس برخوردار شویم. ۱۸ در صد از دانشجویان ما در حوزه آی تی تحصیل می کنند که می توانند کارگزاران تحول دیجیتال در منطقه باشند. باید پلتفرم هایی داشته باشیم که نیروی متخصص داخل کشور بتوانند با کمک زیر ساخت ها آنها را طراحی نمایند و جهش تولید را رقم بزنند.1399/04/08
20:55:38
5.0 / 5
2223
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
WebMeet

webmeet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت وب كنفرانس محفوظ است

وب كنفرانس

کنفرانس تحت وب و چت تصویری