مقابله با سانسور با ارائه سرویس بومی

مقابله با سانسور با ارائه سرویس بومی

وب كنفرانس: كارشناسان حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات معتقدند برای مقابله با رسانه ها و سرویس های خارجی كه این روزها در فضای سایبری جولان می دهند، باید به تولید سرویس های بومی اقدام و از این طریق محتوای مورد نظر را در این فضا منتشر نمود و به اطلاع كاربران جهانی رساند.


به گزارش وب كنفرانس به نقل از ایسنا، رسانه های اجتماعی امروزه تبدیل به تكنولوژی فراگیر جهت ایجاد و تسهیل در اشتراك گذاری اطلاعات، ایده ها و علایق بوسیله ارتباطات و تعاملات مجازی بر بستر شبكه شده اند. رسانه های اجتماعی، تعاملی و مبتنی بر وب هستند و محتوای آن توسط كاربران در چارچوب متن، نظر، عكس، صوت و ویدئو تولید می شود و تعاملات آنلاین كاربران نقش حیاتی و كلیدی در رسانه های اجتماعی دارد.
پیام رسان ها و شبكه های اجتماعی نیز از سرویس های محبوب و فراگیر در بین رسانه های جمعی هستند و میلیون ها كاربر از این طریق به تعامل با یكدیگر می پردازند. كاربران پروفایل خودرا ایجاد می كنند و رسانه اجتماعی با اتصال پروفایل كاربران به یكدیگر، توسعه شبكه های اجتماعی را تسهیل می كنند. هرچند با وجود تلاش هایی كه در كشور برای توسعه سرویس های بومی صورت گرفته، این سرویس ها هنوز نتوانستند به جایگاه درخوری درمیان كاربران برسند.
از طرفی این روزها شاهد سیاست دوگانه ای از جانب شركت های خارجی مدعی آزادی بیان هستیم كه به بهانه تحریم های آمریكا مقابل ایران، مبادرت به حذف پست های كاربران ایرانی در شبكه های اجتماعی می كنند. در این راستا خسرو سلجوقی - عضو سابق هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات- در گفت و گو با ایسنا، درباره ایجاد محدودیت ها در شبكه های اجتماعی بیان كرد: شبكه اجتماعی مانند اینستاگرام هرچه درباره سردار قاسم سلیمانی بود را حذف نمود. البته شاید این از طبیعت دیتاست و وقتی شركتی چنین اختیاری دارد، این كار را انجام می دهد.
وی اشاره كرد: دانش فناوری اطلاعات زمانی در خارج از مرزها قرار داشت، اما زمانی كه ما با ابرقدرت های این حوزه اختلاف داریم، باید وقت بگذاریم و به این دانش فنی برسیم. برای اینكه آنها همانطور كه در مساله اخیر شاهد بویم، می توانند به اختیار خود، دسترسی ما به شبكه ها را قطع كنند.
برخی ممكنست به این مساله اشاره كنند كه شبكه های اجتماعی بومی، آن گستردگی و تاثیری كه شبكه های جهانی می توانند بگذارند را ندارند. سلجوقی در این زمینه اظهار نمود: این مساله صحیح است، اما با سرویسی داخلی مشابه اینستاگرام هم می توان اقداماتی انجام داد.
البته ارائه سرویس های بومی به این معنا نیست كه محدودیتی در سرویس های خارجی ایجاد شود. همانطور كه بارها به این مساله تاكید گردیده است. بدین سبب منظور از راه اندازی شبكه ملی اطلاعات و سرویس های بومی این است كه نیاز ما به اینترنت جهانی كمتر شود و برای سرویس های داخلی، نیازی به مبادله دیتا به خارج از كشور نباشد.
منبع:

1398/11/03
20:06:30
5.0 / 5
4287
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
WebMeet

webmeet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت وب كنفرانس محفوظ است

وب كنفرانس

کنفرانس تحت وب و چت تصویری