گوشی بدون رجیستری چند؟

گوشی بدون رجیستری چند؟

به گزارش وب كنفرانس باوجود این كه گوشیهای مسافری به علت حذف معافیت ۸۰ دلاری و تعرفه های گمركی دیگر برای واردات قاچاق مقرون به صرفه نیستند، هنوز هم برخی فروشندگان به فروش گوشیهای ارزان تر بدون رجیستری برای كسانی كه پاسپورت با مهر سفر خارجی داشته باشند، اقدام می كنند.


به گزارش وب كنفرانس به نقل از ایسنا، طرح رجیستری یا شناسنامه دار كردن تجهیزات سیمكارت خور از همان زمان كه بعنوان راهی برای مبارزه با قاچاق عنوان شد، با چالش هایی همراه بود. در نخستین تجربه این طرح كه برمبنای IMEI گوشیها بود، این كد قابل جعل بود و بنابراین در جدیدترین اجرای رجیستری، تلاش شد با تركیب دو شناسه گوشی و سیمكارت به صورت همزمان، از شكست باردیگر این طرح جلوگیری شود.
با این حال، اجرای رجیستری در ابتدا مشكلات زیادی داشت كه یكی از مهم ترین آنها، افزایش قیمت گوشیها بود. در شرایطی كه سال گذشته، با افزایش نرخ ارز، قیمت گوشیها در حالت معمول هم افزایش دو تا سه برابری داشت، رجیستری هم بهانه ای دیگر برای فروشندگان بود كه قیمت گوشیها را بالا ببرند. حتی بعضی از فروشندگان كالای رجیسترنشده را به خریداران می فروختند و زمانی كه فرد خریدار برای پس دادن گوشی خود رجوع می كرد، مبلغی را از او دریافت می كردند. برخی دیگر از این سودجویان هم گوشیهایی كه رجیستر شده بود را با قیمت بالاتر از قیمت معمول بازار به خریداران می فروختند.
از سوی دیگر، با اجرای رجیستری برای تمامی برندهای گوشی، افرادی كه منافعشان از راه قاچاق تأمین می شد، دست به كارهای مختلفی برای دور زدن این طرح زدند. یكی از این راه ها، واردات چمدانی گوشیهای مسافری بود؛ بدین ترتیب كه در مقطعی از زمان، برای واردكنندگان این رسم باب شده كه در سفر به سفرهای خارجی، به واردات هزارات گوشی مسافری اقدام نمایند، چونكه افرادی كه به این شیوه گوشیهای خویش را وارد می كردند، از پرداخت ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده معاف شده و از معافیت های گمركی هم بهره می بردند.
تلاش برای مقابله با واردات چمدانی گوشی
این مورد سبب شد مسئولان به دنبال راه چاره ای باشند كه واردات بی رویه كه رسما قاچاق بود و اسما مسافری، برچیده شود و در مقابل هم واردات مسافری پابرجا باشد و آن دریافت مستقیم كد فعال سازی گوشی مسافری بعد از پرداخت عوارض و ثبت موفق شناسه سریال دستگاه در گمرك بود كه با اتصال گمرك به سامانه همتا امكان پذیر شد.
روش دیگری كه واردكنندگان غیررسمی و قاچاق چیان گوشی جهت استفاده از گوشیهای قاچاق انتخاب كردند، استفاده از اطلاعات مسافران واقعی است كه باآنكه خودشان مبادرت به واردات گوشی نكرده اند، اما برخی با گرفتن اطلاعات از آنها، مبادرت به واردات گوشی به اسمشان كردند. این مورد در مسافرت حاجیان مشاهده شد و حتی وزیر ارتباطات درباره آن هشداد داد.
بعد از آن تصمیم جدیدی در خصوص افزایش تعرفه گمركی گوشیهای مسافری گرفته شد. بدین ترتیب وزارت صنعت، معدن و تجارت، تعرفه گمركی واردات تلفن همراه را با افزایش حقوق ورودی گوشی به ۲۶ درصد رساند، همینطور معافیت ۸۰ دلاری برای واردات تلفن همراه مسافری حذف شد و مقرر شد استفاده از نرخ ارز بازار ثانویه برای محاسبه حقوق ورودی واردات تلفن همراه مسافری اعمال شود.
این كار هم تا حد زیادی واردات غیررسمی گوشی را كاهش داد، به صورتی كه اخیرا اعلام گردید واردات مسافری گوشی از یك میلیون و ۲۰۰ هزار دستگاه در اردیبهشت ماه سال جاری، به ۱۵۰ هزار دستگاه تا آخر آذرماه رسیده است. با این حال، هنوز هم روش هایی كه تلاش در فروش گوشیهای وارداتی غیررسمی دارند، ادامه دارد. در یكی از این روش ها، فروشندگان گوشیهایی را بدون رجیستری و با قیمت ارزان تر می فروشند، مشروط بر این كه فرد پاسپورتی با مسافرت خارجی در سه ماه گذشته داشته باشد و بتواند با پرداخت تعرفه گمركی، گوشی را رجیستر كند.
در تبلیغاتی كه برای این گوشیها آمده نوشته شده است: «گوشی كد فعال سازی ندارد و برای فعال سازی نیازمند پاسپورتی هستید كه طی سه ماه گذشته مسافرت خارج از كشور داشته باشد» این بدان معناست كه این گوشیها از مجاری رسمی وارد كشور نشدند و به همین دلیل، فرایند رجیستری برایشان انجام نشده است. با این روش، گوشیهایی كه به شیوه غیررسمی و قاچاق وارد شدند هم می توانند كد فعال سازی دریافت نمایند و به شكلی رجیستری را دور بزنند.
گوشیهایی كه به این روش برای فروش گذاشته شدند، شامل البته جدیدترین مدلهای انواع برندها هم می شوند. از طرفی گوشیهایی كه به این روش به فروش می رسند، صرفه اقتصادی كه مدتی قبل برای واردكنندگان غیررسمی داشت را ندارد، با این حال، نشان داده است گوشیهای قاچاق باآنكه به میزان قابل توجهی كاهش داشتند، اما هنوز هم به صفر نرسیده اند.1398/10/30
16:07:16
5.0 / 5
4672
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
WebMeet

webmeet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت وب كنفرانس محفوظ است

وب كنفرانس

کنفرانس تحت وب و چت تصویری