معاون مركز ملی فضای مجازی پاسخ داد

نتیجه شبكه ملی اطلاعات چه بود؟

نتیجه شبكه ملی اطلاعات چه بود؟

به گزارش وب كنفرانس به قول معاون مركز ملی فضای مجازی، شبكه ملی اطلاعات، شبكه ای برای عرضه خدمات دولت الكترونیكی است و این كه سرویس های داخلی كه در بستر اطلاعات داخلی عرضه می شوند و به خارج نیاز ندارند، سرویس های پایداری داشته باشند، نه این كه هرچه شبكه ملی اطلاعات را تقویت نماییم، نیاز ما به اینترنت جهانی كمتر شود و بخواهیم محدودش نماییم.


به گزارش وب كنفرانس به نقل از ایسنا، طرح شبكه ملی اطلاعات در كشور از اواخر سال ۱۳۸۴ مطرح و مهم ترین دلیل پیاده سازی این شبكه در آن سال كاهش وابستگی به شبكه جهانی اینترنت اعلام گردید. در سند «ضرورت تبیین الزامات شبكه ملی اطلاعات» آمده كه شبكه ملی اطلاعات بعنوان زیرساخت ارتباطی كل فضای مجازی، شبكه همه شبكه های كشور است.
در روزهایی كه اینترنت جهانی قطع شده بود و كاربران تنها قادر به استفاده از شبكه و سایت های داخلی بودند، این مورد به ذهن ها متبادر شد كه مقصود از ایجاد شبكه ملی اطلاعات، قطع كلی اینترنت جهانی است؛ این در شرایطی است كه مسئولان حوزه فناوری اطلاعات، همچون محمدجواد آذری جهرمی - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- بارها به این مورد اشاره كردند كه شبكه ملی اطلاعات به معنای قطع اینترنت نیست، چیزی به نام اینترنت ملی وجود خارجی ندارد و قطع اینترنت به كاركردهای شبكه ملی اطلاعات ضربه می زند.
البته صحبت های غیركارشناسی و بدون آگاهی هم به این برداشت های به زعم مسئولان اشتباه از شبكه ملی اطلاعات كمك كرده و بنابراین است كه با وجود تلاش هایی كه تا پیش از این برای تبیین هدف های شبكه ملی شده و از آن به اینترنت ملی تعبیر می شود، حالا برای تصحیح این تفكر راه درازی در پیش است.

سرویس هایی پابه پای سرویس های خارجی
در این راستا امیر خوراكیان - معاون فرهنگی اجتماعی و امور محتوایی مركز ملی فضای مجازی- در گفتگو با ایسنا، با بیان این كه باید بتوانیم پابه پای سرویس های خارجی، سرویس های داخلی پایدار مبتنی بر دانش و فناوری بومی و فرهنگ و اقتضائات كشور داشته باشیم، اظهار نمود: این روزها به علت شرایطی كه پیش آمده، عده ای برداشتشان این است كه منظور از شبكه ملی اطلاعات یعنی بستن اینترنت جهانی و محدودیت در آن؛ در حالیكه هیچ كس چنین حرفی را نزده و چنین باوری ندارد.
وی افزود: مردم اتفاقی كه در زمان قطعی اینترنت پیش آمد را با چیزی كه ما از آن بعنوان یك آرمان پیشرفته نام می بریم و الان كشورهای اروپایی به آن رسیدند، مقایسه می كنند. خیلی از كشورهای اروپایی به این رسیدند كه باید سرویس های بومی داشته باشند و نباید همه چیز را در اختیار یك سرویس خارجی قرار دهند، چون اینجا دیگر مسئله ردوبدل كردن پیام، فیلم و عكس در فضای مجازی مطرح نیست، بلكه مسئله اقتصاد است.
معاون فرهنگی، اجتماعی و امور محتوایی مركز ملی فضای مجازی با بیان این كه خدمات، بهداشت و درمان، كشاورزی، آموزش و كسب وكار، همه در فضای مجازی عرضه می شود، اضافه كرد: شبكه ملی اطلاعات، شبكه ای برای عرضه خدمات دولت الكترونیك است و نباید اجازه دهیم كه این اطلاعات و خدمات به خارج از كشور برود. مفهوم شبكه ملی این است كه سرویس های بومی و ملی در داخل ارتباطات داشته باشند، در داخل ردوبدل شوند و پایدار باشند و امكان حمله به این زیرساخت ها و سرویس ها از خارج به حداقل برسد و این بحث ها با استفاده از اینترنت جهانی متفاوت می باشد.
خوراكیان با بیان این كه منظور از طریق اندازی شبكه ملی اطلاعات، محدودیت در سرویس ها و اینترنت جهانی نیست، اظهار داشت: تعبیر اینترنت ملی تعبیر غلطی است و تعبیر درست، شبكه ملی اطلاعات است. یكی از مزایای این شبكه، نیاز كمتر به خارج از كشور است كه البته از آن به اشتباه برداشت شده، در حالیكه مثلا برای ایمیل زدن به یك نفر كه در داخل كشور است، نیازی نیست اطلاعات خارج برود و برگردد و این كاری است كه شبكه ملی اطلاعات می كند. اینطور نیست كه بگوییم هرچه شبكه ملی اطلاعات را تقویت نماییم، نیاز ما به اینترنت جهانی كمتر می شود و به آن نیاز نداریم و بخواهیم محدودش نماییم.

تلاش برای عرضه سرویس های پایدار
وی با بیان این كه محدودیت در اینترنت، به هیچ وجه در مصوبه شبكه ملی اطلاعات وجود ندارد، اضافه كرد: شبكه ملی اطلاعات یعنی سرویس های داخلی كه در بستر اطلاعات داخلی عرضه می شوند و به خارج نیاز ندارند، سرویس های پایداری داشته باشند. در عصر حاضر جنگ سایبری وجود دارد و همه كشورها لشگر سایبری دارند و امكان حمله سایبری از راه اینترنت وجود دارد. بنابراین لازم است ما ضریب امنیت و پایداری سرویس های ملی مان را بالا ببریم.
معاون فرهنگی، اجتماعی و امور محتوایی مركز ملی فضای مجازی با تاكید بر ارزیابی پایداری و كارآمدی این خدمات تصریح كرد: شبكه ملی اطلاعات یعنی اینكه سرویس ها و خدمات عمومی مورد نیاز مردم، در داخل به صورت پایدار و اطمینان آور و امن، قابل دسترسی باشد. كاربران می توانند از این خدمات استفاده نكنند، اما این پایداری به آن معناست كه اگر كسی كه صاحب سرویس بین المللی است، اراده كرد، شما را از آن خدمت محروم كند، شما از كل آن خدمت محروم نشوید و مابه ازای داخلی آنرا داشته باشید و كشورهایی كه با ما به هر علت در تعارض هستند و شركت های بزرگ جهانی كه دنیا را بلعیدند، به این سرویس ها مسلط نباشند.
خوراكیان در پاسخ به این كه وزارت ارتباطات انتظارات مركز ملی از تحقق شبكه ملی اطلاعات را تا چه اندازه محقق كرده است؟ اظهار داشت: برای این مورد اندازه نمی توان قرار دارد و قضاوت دشوار می باشد. اگر بخواهیم منصف باشیم، بطور قطع زحمات زیادی در دو سال گذشته كشیده شده و شبكه ملی اطلاعات پیشرفت هایی داشته، اما آیا این پیشرفت به آن اندازه كه می توانسته باشد، بوده؟ خیر. با چنین پیشرفت هایی شبكه ملی اطلاعات به این زودی محقق نمی گردد. ازاین رو كار باید سرعت بیش تری پیدا كند، سرمایه گذاری روی آن افزایش یابد.
وی افزود: نقدهای مركز ملی فضای مجازی به پیشرفت شبكه ملی اطلاعات، از منظر سیاسی نیست. اینجا یك مركز كارشناسی است و ما تلاش می نماییم نقدهایمان با عنایت به برگزاری جلسات كارشناسی و با مكاتبات و گزارش های فنی باشد، چونكه دنبال پیشرفت كشور و كار اصولی هستیم. دستور مقام معظم رهبری كه رئیس جمهوری از آن نام بردند، هم با همین رویكرد است كه كار باید سرعت بیش تری بگیرد و با زمان بندی و تعیین تكلیف دقیق تری بتواند محقق شود.
منبع:

1398/10/10
12:22:29
5.0 / 5
4235
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
WebMeet

webmeet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت وب كنفرانس محفوظ است

وب كنفرانس

کنفرانس تحت وب و چت تصویری