كوشش برای شفاف سازی تصمیم درباره قطع خدمات اینترنتی

كوشش برای شفاف سازی تصمیم درباره قطع خدمات اینترنتی

به گزارش وب كنفرانس به قول معاون وزیر ارتباطات، تصمیم گیری برای پیشگیری از فعالیت اپلیكیشن هایی كه كاربران زیادی دارند و قطع اینترنت كه زندگی تعداد زیادی از شهروندان را تحت تأثیر قرار دهد، باید به صورت ملی و با حضور نمایندگان مجلس صورت گیرد.


به گزارش وب كنفرانس به نقل از ایسنا، بعد از قطع چندین روزه اینترنت كه لطمه های زیادی به كسب وكارها وارد كرد و كاربران اینترنتی را به سبب نیازی كه به اینترنت داشتند، با مشكلاتی روبه رو كرد، مسئولان وزارت ارتباطات تصمیم گرفتند این مساله را شفاف سازی كنند.
بنا بر این امیر ناظمی - معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات - بعد از اینكه اینترنت به حالت عادی بازگشت، در توییتر خود نوشت: بازگشتیم اما برای جلوگیری از نرمال سازی قطع اینترنت؛ در حال تهیه لایحه ای هستیم تا از این پس قطع اینترنت و هر اپ با بیشتر از ۱۰ میلیون كاربر ایرانی تنها با تصویب مجلس امكان پذیر باشد. از نمایندگان می خواهم از آن پشتیبانی كنند. اینترنت مثل آب، مثل هوا، قابل قطع كردن نیست.
البته بنظر می رسد نمایندگان مجلس شورای اسلامی هم در حال پیگیری این مساله هستند. بطوریكه حمیده زرآبادی - عضو كمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی- از تهیه طرحی دوفوریتی برای این مساله آگاهی داد و اظهار داشته بود: در ماده واحده طرح گردنگیر دسترسی به خدمات اینترنت آمده است كه اعمال هرگونه قطع و یا مسئولیت استفاده از خدمات مبتنی بر بستر اینترنت ( شامل داخلی و بین المللی) تحت هر عنوان بدون مجوز مجلس ممنوعست و مقررات این حكم عطف به ماسبق می شود.
همین طور بعد از آن بود كه محمدجواد آذری جهرمی -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- اظهار كرد: قطع اینترنت همین الان قانون مصوب مجلس است و اساسنامه سازمان جهانی مخابرات كه وزارت ارتباطات هم به آن پیوسته است، در ماده ۳۴ بند دوم، این قانون را به رسمیت می شناسد، اما این قانون نیازمند یك دستورالعمل است و این كه شفاف باشد تا كسب وكارها و مجموعه های مختلف بدانند حالت های اضطراری شان به چه شكل است.
وی با بیان این كه لایحه جلوگیری از نرمال سازی قطع اینترنت به منظور شفاف سازی سوژه و تدوین ضوابط است، اضافه كرد: قانون قطع اینترنت در قوانین مجلس آمده و موجود است، اما باید شفاف و مدون شود. بنا بر این حالا سازمان فناوری اطلاعات متولی پیگیری این لایحه است. مجلس هم در حال پیگیری است. باید ببینیم تقدم و تاخر زمانی چیست و با هم افزایی كاری نماییم كه چارچوب این قانون مشخص شود.
اپلیكیشن هایی با یك میلیون كاربر در این لایحه هستند
در این راستا ناظمی در گفت و گو با ایسنا درباره جزئیات این لایحه اظهار نمود: این لایحه دو بخش دارد؛ یكی اپلیكیشن هایی كه كاربران زیادی دارند و دیگری قطع اینترنت كه اگر مقرر است زندگی تعداد زیادی از شهروندان را تحت تاثیر قرار دهد، آن تصمیم گیری باید به صورت ملی و با حضور نمایندگان صورت گیرد.
او همینطور اظهار نمود: برای اپلیكیشن ها مراجعی وجود دارد كه می توانند فیلترشان كنند. همانطور كه تلگرام هم با حكم قضایی یك دادگاه و دادیار فیلتر شد. در این موارد بنظر می رسد وقتی تعداد كاربران زیاد باشد، یك قاضی نمی تواند برای همه مردم حكم دهد. اگر مقرر است چنین تصمیم گیری صورت گیرد، باید نمایندگان مردم كه در مجلس هستند، درباره آن تصمیم گیری كنند.
از طرفی در صورتیكه ناظمی در توییتر خود از اعمال قانون برای اپلیكیشن هایی كه ۱۰ میلیون كاربر دارند آگاهی داده بود، درباره تعداد كاربران اپلیكیشن ها كه مقرر است در این لایحه منظور شوند، به ایسنا اظهار داشت: در پیش نویس فعلی لایحه مقرر است اپلیكیشن هایی كه یك میلیون كاربر داشته باشند، لحاظ شوند.1398/09/30
12:47:40
5.0 / 5
4349
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
WebMeet

webmeet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت وب كنفرانس محفوظ است

وب كنفرانس

کنفرانس تحت وب و چت تصویری