چرا اتصال كارت سوخت به كارت بانكی اجرا نشد؟

چرا اتصال كارت سوخت به كارت بانكی اجرا نشد؟

به گزارش وب كنفرانس اتصال كارت سوخت به كارت بانكی كه یكی از ثمرات دولت الكترونیكی بود و میلیاردها تومان صرفه جویی را به دنبال داشت، در حالی لغو شد كه با وجود نارضایتی مردم و مسئولان فناوری اطلاعات، معلوم نیست چه كسی از لغو این پروژه بهره می برده است!؟


به گزارش وب كنفرانس به نقل از ایسنا، مبحث اتصال كارت سوخت به كارت بانكی، آبان ماه سال قبل توسط وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات عنوان شد. محمدجواد آذری جهرمی آن زمان از تصمیم دولت برای اتصال كارت سوخت به كارت بانكی اطلاع داد و اظهار داشت: ۱۰ میلیون خودرو در كشور كارت سوخت ندارند كه باید ۳۳۰ میلیارد تومان هزینه برای آن می شد، درحالی كه با استفاده از ظرفیت دولت الكترونیكی و با هماهنگی بین دستگاهی و طرح اتصال به كارت بانكی این میزان صرفه جویی خواهد شد.
وی همینطور درباره ی مزایای این طرح اظهار داشته بود: به جای این كه مردم در صف بایستند تا در پلیس + ۱۰ ثبت نام كنند كه پس از یك هفته پستچی كارت سوخت صادر شده را بیاورد و هزینه ای را پرداخت كنند، با رفتن به پورتال ملی پخش و پالایش با فشردن سه گزینه، كارت بانكی به كارت سوخت متصل می شود.
امیر ناظمی - رئیس سازمان فناوری اطلاعات - هم با اشاره به اقداماتی كه در حوزه دولت الكترونیكی و دولت هوشمند انجام شده است، اظهار داشته بود: در طرح اتصال كارت سوخت به كارت بانكی و تبادل اطلاعات بین آنها از صدور ۱۰ میلیون كارت سوخت و هزینه زیرساخت ها و اتصالات چند میلیاردی جلوگیری شد.
حتی تا اردیبهشت ماه سال جاری هم همچنان تصمیم به اتصال كارت سوخت و كارت بانكی بود تا جایی كه زیبا اسماعیلی -سخنگوی پیشین شركت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران- اظهار داشته بود: اشخاصی كه از اولین فراخوان ثبت نام كارت سوخت تابحال در سامانه دولت همراه ثبت نام و كارت بانكی به سامانه معرفی كرده اند، نیازی به دریافت كارت سوخت ندارند و كارت بانكی جایگزین كارت سوخت خواهد شد.
اما در نهایت اواخر تیرماه اعلام گردید كارت بانكی زمانی قابلیت اجرایی دارد كه سهمیه بندی اعمال شود و هم اكنون هم برنامه ای برای سهمیه بندی بنزین وجود ندارد و بنابراین اتصال كارت بانكی به كارت سوخت اجرایی نمی شود. در عین حال استفاده از كارت سوخت شخصی از تاریخ ۲۰ مردادماه الزامی شده است و همه افرادی كه به هر عنوانی كارت سوخت ندارند، می تواند با رفتن به پلیس +۱۰ تقاضای صدور كارت كنند.
بعد از آن این شائبه عنوان شد كه اشكالات فنی مانع از اتصال كارت سوخت به كارت های بانكی شده اما وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره این مورد اظهار داشت: اشكال فنی در اتصال سیستم كارت بانكی به سوخت وجود ندارد. سناریوی اول در این زمینه، دونرخی بود كه قابلیت كار كردن داشت، اما در سناریوی تك نرخی، به نظر می آید استفاده از كارت بانكی با سیكل فعلی شركت پخش و پالایش، همخوانی نداشته باشد.
از آن پس شركت ملی پست هم در تلاش است كارت های سوخت را به مالكان خودرو ها برساند و از سویی افراد برای دریافت این كارت ها، باید به مراكز پستی رجوع كنند كه به نظر می آید این مورد انتقادهای زیادی را به دنبال داشته است و در حالیكه حتی روزهای پایانی هفته ی گذشته هم دفاتر پستی برای تحویل كارت های سوخت باز بودند، اما هنوز كارت هایی هستند كه در پست مانده اند و از سویی افراد زیادی از روند طولانی و بی نظم دریافت كارت هایشان شكایت دارند.
انتقاد از این فرایند به شبكه اجتماعی توییتر هم كشیده شده و رئیس سازمان فناوری اطلاعات در پاسخ به توییت یكی از كاربران از روند انتظار مردم در صف دریافت كارت سوخت، نوشت: لجاجت می تواند به حدی باشد كه مردم را ساعت ها توی صف های مختلف نگه دارند، اما مبادا كه از فناوری اطلاعات و شفافیت بهره ببرند. گیرم كه نمی توانید به كارت بانكی اعتماد كنید؛ به ثبت نام الكترونیكی هم نمی توانستید؟ فقط می توانم بگویم متاسفم!
در عین حال رضا باقری اصل - دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات- هم در توییتر خود برنده مواجهه كارت هوشمند سوخت با پروژه "هر كارت بانكی، یك كارت سوخت" را نظام اداری غیر شفاف، ناكارآمد و فرایند غیرقابل نظارت و تك بانكی دانست و نوشته است: بازنده مردم در صف و اعتماد مردم البته آن هایی كه امیدشان را برای تغییر زود از دست می دهند.
به نظر می آید این كه چرا اتصال كارت سوخت به كارت بانكی كه در ابتدا یكی از ثمره های دولت الكترونیكی بود و میلیاردها تومان صرفه جویی را به دنبال داشت، به یك باره لغو شد و دلایلی همچون عدم سهمیه بندی و یا تك نرخی بودن بنزین را برای این مورد عنوان كردند، نه تنها مورد سوال كاربران و مالكان خودرویی است كه این روزها باید بخشی از وقت خویش را برای دریافت كارت سوخت در صف های طولانی بگذرانند، بلكه مسئولان فناوری اطلاعات هم چندان دل خوشی از لغو این پروژه ندارند؛ هرچند در این زمینه مدعی اند كاری از دستشان برنمی آید.1398/06/01
01:27:31
5.0 / 5
4328
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
WebMeet

webmeet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت وب كنفرانس محفوظ است

وب كنفرانس

کنفرانس تحت وب و چت تصویری