سازمان فضایی ایران منتشر كرد؛

سطح زیركشت باغستان های شمالی كشور با تصاویر ماهواره ای پایش شد

سطح زیركشت باغستان های شمالی كشور با تصاویر ماهواره ای پایش شد

به گزارش وب كنفرانس سازمان فضایی ایران وضعیت سطح زیركشت باغستان های نیمه گرمسیری (مركبات، كیوی، انار) استان مازندران و گیلان را با استفاده از تصاویر ماهواره های سنجش از دور استخراج كرد.


به گزارش وب كنفرانس به نقل از مهر، پایش محصولات كشاورزی به صورت منظم در سازمان فضایی ایران در حال انجام می باشد و با عنایت به اینكه فناوری فضایی در خدمت جامعه و مدیریت صحیح و به روز هر كشور می آید، این پایش ها هم می تواند ابزاری قدرتمند برای مدیریت حوزه كشاورزی در كشورمان باشد. براین اساس گزارش های دریافتی از سطح زیركشت محصولات كشاورزی با استفاده از داده های ماهواره ای، از جانب سازمان فضایی ایران در اختیار مدیران استانی قرار می گیرد تا با عرضه اطلاعات دقیق، صحیح و به روز، از فناوری فضایی برای مدیریت بهتر كشور بهره برداری شود. تولید این نقشه ها و برآورد سطح زیركشت محصولات كشاورزی در استان های مختلف كشور می تواند در مدیریت سطح كلان كشاورزی بسیار مهم و موثر باشد و برپایه این اطلاعات صحیح، می توان تصمیمات صحیح و درست اتخاذ نمود. استخراج نقشه سطح زیر كشت باغستان های استان مازندران و گیلان هدف از انجام این طرح، تهیه نقشه باغستان های استان مازندران و گیلان مبتنی بر پردازش داده های ماهواره ای سال ۱۳۹۷ با رویكرد عملیاتی، كمترین هزینه، در نهایت دقت و سریعترین زمان ممكن بنا به نیاز فوری اعلام شده از جانب وزارت جهادكشاورزی بوده است. با عنایت به داده های ماهواره های سنجش از دور در دسترس، در این پایش، داده های ماهواره ای سنتینل-۲ (منظومه های A و B) آژانس فضایی اروپا با قدرت تفكیك مكانی حداكثر ۱۰ متر و پوشش هفتگی، مورد استفاده قرار گرفتند؛ همینطور با عنایت به ابرناكی بالای مناطق شمالی كشور از داده های ماهواره ای دیگر از قبیل لندست -۸ و همینطور ماهواره راداری سنتینل-۱ (آژانس فضایی اروپا) نیز، استفاده شده است.
در كنار این مجموعه داده ها، با عنایت به پیچیدگی خاص استان های شمالی كشور از حیث پوشش های متنوع منابع زمینی و شباهت های طیفی، جدیدترین الگوریتم ها و تكنیك های پردازش داده های ماهواره ای طی فرایند تحلیل سری زمانی و مطالعات سنجش فنولوژیك مبنا، مورد استفاده قرار گرفته است. در انتخاب فرایندهای پردازشی هم تلاش شده بر اساس واقعیات و توانمندی های حداكثری داده های ماهواره سنجش از دور و پوشش زمینی بسیار متنوع، كلاس های كاربری باغی قالب در استان های مازندران و گیلان، با حداقل عدم قطعیت استخراج شوند؛ به نحوی كه از لحاظ طیفی و مبنای فیزیكی، نتایج قابل استناد بوده و برای پایش های آتی هم جهت كشف تغییرات مورد استفاده قرار گیرد. باتوجه به فقدان مطالعه میدانی در این طرح، از تصاویر ماهواره های با قدرت تفكیك مكانی كمتر از ۱ متر، نمونه های آموزشی و آزمایشی استخراج و جهت ارزیابی دقت نقشه حاصل مورد استفاده قرار گرفتند. نتیجه حاصل از فرایند ارزیابی مبین صحت پارامتر آماری «تولید كننده» به میزان ۹۳ درصد و پارامتر آماری «مصرف كننده» ۹۱ درصد و در سطح اطمینان ۹۵ درصد آماری است. با در نظر گرفتن مجموعه ظرفیت ها، پایش و رصد كلاس های كاربری مربوط به باغات با میوه های نیمه گرمسیری (انواع مركبات، كیوی و انار) در استان مازندران و نقشه نهایی تولید شده مبین آن است كه سطح زیر كشت باغستان های نیمه گرمسیری این استان به مساحت ۱۱۸ هزار و ۴۴۱ هكتار بوده و شهرستان های ساری، قائم شهر و تنكابن به ترتیب با میزان سطح ۳۰۰۷۴، ۱۶۸۸۳ و ۱۵۵۸۰ هكتار مقام اول تا سوم را در این استان در مورد وجود باغستان های نیمه گرمسیری، به خود اختصاص می دهند. محصول نهایی این طرح با عنایت به سفارش وزارت جهاد كشاورزی، نقشه سطح زیر كشت باغستان های شمال كشور (كلاس نیمه گرمسیری) است كه در نمودار زیر، پراكندگی این باغستان ها همراه با آمار مربوط به هر شهرستان آمده است. كلیه فرایند تولید نقشه با وجود حجم بالای تصاویر ماهواره ای در بازه زمانی حدود ۱۰ روز انجام پذیرفت.
در تولید این نقشه از ۱۹۸ فریم تصویر ماهواره ای اپتیك و ۳۸ فریم تصویر ماهواره ای رادار در باند C استفاده شده است. درهمین حال با بهره گیری از تحلیل سری زمانی و برازش معادلات هارمونیك و روش حذفی، كلاس باغات نیمه گرمسیری، كه عموما همیشه سبز هستند، از تمامی اهداف زمینی كه شباهت های فیزیكی و هندسی با اهداف باغی داشتند (ازقبیل جنگل های تنك، جنگل های همیشه سبز، درختچه های حاشیه های جنگلی و سطح سبز داخل بافت های مسكونی)، با دقت بالا استخراج شدند.
نقشه فوق هم تنوع محصولات كشت در استان گیلان را نشان داده است.

1397/11/23
14:29:21
5.0 / 5
4852
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
WebMeet

webmeet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت وب كنفرانس محفوظ است

وب كنفرانس

کنفرانس تحت وب و چت تصویری