عضو هیات مدیره شركت ارتباطات زیرساخت مطرح كرد

انتقاد از حبس فركانس توسعه شبكه موبایل بلااستفاده در صداوسیما

انتقاد از حبس فركانس توسعه شبكه موبایل بلااستفاده در صداوسیما

به گزارش وب كنفرانس عضو هیات مدیره شركت ارتباطات زیرساخت با بیان این كه محدودیت در منابع فركانسی عاملی بازدارنده در توسعه شبكه موبایل و افزایش كیفیت آن در كشور شده است، اظهار داشت: با وجود چنین محدودیتی بخش قابل توجهی از فركانس های ۷۰۰ و ۸۰۰ بدون استفاده در اختیار صداوسیماست و بلااستفاده حبس شده است.


به گزارش وب كنفرانس به نقل از ایسنا، بهزاد اكبری، توسعه شبكه های پهن باند را دغدغه همه كشورها دانست و اظهار داشت: توسعه پهن باند كه موجب شكل گیری سرویس هاست، نقش برجسته ای در بالابردن درآمد سرانه كشورها دارد بطوری كه بانك جهانی سهم یك و نیم تا ۲ درصدی را برای آن در نظر می گیرد.
وی با بیان این كه توسعه پهن باند نقش كلیدی را برای توسعه یافتگی كشورها ایفا می كند، اضافه كرد: بدین سبب همه كشورها بدنبال گسترش زیرساخت های پهن باند خود هستند.
اكبری یكی از طریق های كم هزینه برای توسعه پهن باند را استفاده از شبكه سیار دانست و افزود: توسعه شبكه همراه نسبت به شبكه ثابت هزینه كمتری دارد با این تفاوت كه در توسعه پهن باند در شبكه سیار نیاز به منابع فركانسی است كه در دنیا محدودیت دارد.
عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس با اشاره به اینكه فركانس هرچه پایین تر باشد، طول موج آن بزرگ تر و پوشش و مقاومت آن در مقابل خطا بیشتر است، اظهار نمود: با استفاده از فركانس های پایین اپراتورها می توانند با كمترین سرمایه گذاری پوشش بیشتر و بهتری را احداث كنند و شبكه های پهن باند با هزینه كمتری دست مصرف كننده نهایی قرار می گیرد. درحالیكه هرچه به سمت فركانس های بالاتر بروند تعداد دكل های بیشتری لازم است و هزینه پوشش بالاتر می رود. ضمن این كه با اضافه شدن دكل، فیبرنوری بیشتری باز برای اتصال به دكل ها لازم است.
اكبری با بیان این كه در كشور ما بخش قابل توجهی از فركانس پایین در كانال ۶۰۰، ۷۰۰ و ۸۰۰ در اختیار صداوسیماست، اشاره كرد: صداوسیما زمانی از این فركانس برای پخش تلویزیونی استفاده می كرد كه الان بخش قابل توجه از آن بدون استفاده مانده است.
عضو هیات مدیره شركت ارتباطات زیرساخت اشاره كرد: در همه جای دنیا شبكه های تلویزیونی این بخش از فركانس را آزاد و در اختیار رگولاتوری قرار داده اند تا اپراتورها با هزینه كمتر توسعه پهن باند را انجام دهند. درحالی كه الان این طیف از فركانس ثمین در اختیار صداوسیماست كه از آن استفاده ای هم نمی گردد.
وی با تاكید بر این كه فركانس منابع ملی است و باید در اختیار توسعه ملی قرار گیرد، اضافه كرد: پوشش شبكه موبایل در ایران بهتر از كشوری چون ایتالیاست درحالی كه از نظر كیفیت پایین تر از ایتالیا هستیم و اگر بخواهیم سرعت را در شبكه پهن باند موبایل بالاتر ببریم و به تعداد بیش تری خدمات ارائه نماییم، نیاز به پهنای باند فركانسی بیشتری است درحالی كه الان امكان این افزایش نیست چراكه با محدودیت منابع فركانسی در شبكه موبایل روبرو می باشیم.
عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس محدودیت در منابع فركانسی را هم چنین عاملی بازدارنده در ارائه سرویس های پهن باند و رشد آنها دانست و اظهار داشت: سرویس هایی چون ذخیره سازی ابری و سرویس های فوق پهن باند كه در دنیا در حال رشد هستند، در ایران با محدودیت روبرواند.
اكبری با اشاره به لزوم رشد سرویس های اینترنت اشیاء، اظهار نمود: در اینترنت اشیاء برخی از سرویس ها چون خواندن كنتورهای هوشمند گاز از باند كم استفاده می نمایند، درحالی كه در سرویس هایی چون سرویس های مربوط به امنیت عمومی اینترنت پهن باند مورد نیاز است.
عضو هیات علمی شركت ارتباطات زیرساخت با اشاره به تاثیری كه اینترنت اشیاء در بهبود زندگی مردم دارد، اشاره كرد: شركت NEC در بوینس آیرس آرژانتین پروژه ای با سوژه نظارت بر شهر را با استفاده از اینترنت اشیاء اجرا كرد كه در سال اول با مجهز كردن مراكز جرم خیز به دوربین، میزان جرایم به نصف رسید.
این مقام مسوول هم چنین با تاكید بر این كه هرچه به سمت اینترنت اشیاء برویم نیاز به منابع فركانسی بیش تری است، اظهار داشت: با نگاهی به برنامه اپراتورها مشخص میگردد كه آنها استفاده از فركانس ۷۰۰ را برای نسل پنجم تلفن همراه در دستور كار خود قرار داده اند چراكه این طیف از فركانس برای كاربردهای اینترنت اشیاء فوق العاده است.1397/09/12
22:16:02
5.0 / 5
4535
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
WebMeet

webmeet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت وب كنفرانس محفوظ است

وب كنفرانس

کنفرانس تحت وب و چت تصویری