رئیس سازمان فضایی ایران:

ایران یكی از ۹ كشور برتر دنیا در ساخت ماهواره است

ایران یكی از ۹ كشور برتر دنیا در ساخت ماهواره است

وب كنفرانس: رئیس سازمان فضایی ایران اظهار داشت: ­جمهوری اسلامی ایران در كنار امریكا، روسیه، اروپا و كانادا جز ۹ كشور برتر دنیا در ساخت ماهواره است.


به گزارش وب كنفرانس به نقل از صدا و سیما، مرتضی براری با حضور در تیتر امشب درباره ماهواره امیركبیر اظهار داشت: تولید و توسعه زیرساخت های ماهواره ای یكی از اولویت های سازمان فضایی ایران است كه در این راستا قرارداد ساخت ماهواره سنجشی با قدرت تفكیك مكانی ۴۰ متر به دانشگاه صنعتی امیركبیر محول شد، خوشبختانه این ماهواره در توسعه فناوری و تربیت نیروی متخصص بوده كه توسط متخصصین دانشگاه امیركبیر تولید شده و تست ها موفقیت آمیز بوده است كه در چند هفته آینده برای عملیات پرتاب به وزارت دفاع تحویل داده خواهد شد. براری درباره كاربرد ماهواره اظهار داشت: ماهواره های سنجشی در جهت زیست محیطی، مدیریت بلایا و توسعه كشاورزی خواهد بود. این ماهواره در جهت پایش زمین های كشاورزی، توسعه كشاورزی و پایش و سلامت محصولات كشاورزی مهمترین كاربرد این ماهواره خواهد بود. رئیس سازمان فضایی كشور در ادامه درباره توسعه فصایی اضافه كرد: مطابق با سند چشم انداز افق ۱۴۰۴ دو برنامه ده ساله تنظیم شده است. برنامه اول بین سالهای ۸۵ تا ۹۴ بود كه خوشبختانه در آن دهه توانستیم ماهواره های تحقیقاتی بسازیم و در مدار تحقیقاتی ۲۵۰ كیلومتر با ماندگاری حداكثرسه ماه ماهواره را پرتاب و با زمین ارتباط برقرار نماییم ازاین رو توفیق اول چرخه كامل فناوری فضایی است كه دست پیدا كردیم و توفیق دوم كسب اقتدار علمی در عرصه فضا بود كه رتبه اول فناوری در منطقه را كسب كردیم برنامه دوم ده ساله كه از سال ۱۳۹۵ تا ۱۴۰۴ است تثبیت كامل چرخه فناوری فضایی مهمترین هدف است كه ماهواره های عملیاتی ساخته شوند و در مدار بالای ۵۰۰ كیلومتر قرار دهیم و سیگنال پایدار از ماهواره توسط ایستگاه زمینی دریافت نماییم و هم ماهواره هم پرتاب گر وهم ایستگاه بومی ساخته شود. در برنامه ده ساله دوم توجه به زیرساخت ها و توسعه كاربرد ماهواره در كشور است. اقتصاد فضا بعنوان اقتصاد نوظهور مطرح است كه در ده سال بیشتر از ۱۳۹ درصد رشد داشته كه متوسط رشد آن نسبت به متوسط اقتصاد جهانی ۶/۵ برابر بیشتر بوده است و تا ۲۰ سال آینده این رشد ادامه دارد. امروزه فضا یك فرصت و دغدغه برای كسب ثروت است.

او درباره اقتدار علمی ایران در منطقه اظهار داشت: ما رتبه اول منطقه هستیم. در سال ۲۰۱۶ در مهندسی فضا رتبه ۱۴ دنیا بودیم كه در سال ۲۰۱۷ سه پله افزایش رتبه پیدا كرده و به رتبه ۱۱ در دنیا رسیده ایم و امیدواریم این اقتدار علمی به اقتدار فناوری و اقتدار صنعتی و اقتصادی برسد.
در دهه اول در توسعه كابردهای ماهواره كار شده و امیدواریم با فراهم شدن بستر و فضا كارافرینان بیشتر وارد این حوزه شوند و این فرصتی برای حضور در حوزه بین الملل و بازار منطقه خواهد بود.

وی در ادامه درباره اقتدار اقتصادی هم اظهار داشت: در دهه اول از سال (۸۵ تا۹۴ )ما جز ۹ كشور اول دنیا شدیم كه چرخه كامل فناوری فضایی را داریم. در این ده سال دانشگاه های ما خوش درخشیدند كه مهمترین سرمایه ما در دهه دوم است. در دهه دوم توجه حداكثری به صنعت و توسعه بازار تاكید گردیده است.
یكی از مهمترین اولویت ها توسعه بازار و اقتصاد بوده است.

براری درباره سهم اقتصاد از این بخش و توسعه اقتصادی اظهار داشت: بیشتر از ده شركت دانش بنیان در جهت این پروژه بوجود آمده است و در صنعت فضایی فعال می باشند. سال ۲۰۱۷ سهم اقتصاد فضا در دنیا ۳۴۵ میلیارد دلار بوده كه ۷۶ بخش آن توسط بخش خصوصی اداره می گردد.
ما هم در نخستین اقدام با تاكید وزیر ارتباطات بستر برای ورود بخش خصوصی را فراهم و در اقدام دوم هم بستر برای ماهواره های سنجشی را فراهم نموده ایم كه در حال بررسی در كمیسیون مقررات است. امروزه ایستگاه هم فرصتی است برای ورود بخش خصوصی تا بتواند از داده های ماهواره ای در كسب و كار و بازار استفاده نماید. وی ادامه داد: برای این كار كاربردهای فضا بررسی شده است وحوزه مدیریت بلایا، محیط زیست، خدمات شهری و.. را در اولویت قرار داده ایم كه از دانشگاه ها برای فعالیت در این حوزه ها كمك گرفته شده است.
تلاش بر این است كه از تیم های دانشگاهی علاقمند در این عرصه دعوت شود و در جهت توسعه فضای كسب و كار داده های ماهواره ای مجانی در اختیار آنان قرار خواهد گرفت.
یكی از مهمترین دغدغه ها نهادینه كردن صنعت فضایی در كشور است. براری اظهار داشت: سه ماهواره در سه دانشگاه شریف، امیركبیر و علم وصنعت توسط متخصصان داخلی ساخته شد كه مصداق بارز ما می توانیم است تا شاهد توسعه فناوری و زیرساخت ها باشیم.

سیدمصطفی صفوی همامی مدیر پروژه ماهواره پیام امیركبیر اظهار داشت: قرارداد پروژه ماهواره دانشگاه صنعتی امیركبیر بین سازمان فضایی و دانشگاه امیركبیر منعقد شد و در شرف پرتاب است. او اضافه كرد: این ماهواره مشخصات ظاهری و ابعاد آن بین ۵۰ تا ۶۰ سانتی متردر هر بعد، وزن و ارتفاع ۵۰۰ كیلومتر است.
نسل اول ماهواره های كوچك بنام امید كه پرتاب شد تا ارتفاع ۲۵۰ تا ۳۵۰ كیلومتر و عمر مفید آن ماهواره ها بین ۳۵ تا ۴۵ روز بود ولی به دلیل افزایش ارتفاع مداری تا ۵۰۰ كیلومتری این ماهواره قادر خواهد بود دو تا سه سال در مدار ۵۰۰ كیلومتری دور كره زمین بچرخد و عمر دو تا سه سال عمر جز بهترین تفاوت هایی است كه در ساخت ماهواره در ایران صورت گرفته است. او اضافه كرد: ماهواره امیركبیر دارای ۴ دوربین در طول موج های مختلف و ذخیره اطلاعات و كاربرد عملی آن فعالیت رادیوآماتوری ماهواره است. امروز فعالیت رادیو اماتوری در دنیا گسترده شده است و اطلاعات عمومی كشورها با هم رد و بدل می گردد.
نسلی از ماهواره های دارای فعالیت رادیو اماتوری در دنیا تولید شده اند كه با هزینه كم ایجاد می شود و اجازه می دهد كه ماهواره ها با استفاده از رادیواماتورها باهم گفتگو كنند و ماهواره ما به صورتی تولید شده كه ۴۵ كاربر به صورت همزمان باهم ارتباط و گفتگو داشته باشند.

عكسبرداری از زمین با ۴ دوربین و در طول موج های مختلف، ذخیره سازی اطلاعات و محموله علمی تشعشات فضایی سه ماموریت این ماهواره است.

او اضافه كرد: طراحی و ساخت ماهواره یك طرح مهم می باشد. دانشكده هوافضا، دانشكده مكانیك، مخابرات و كامپیوتر در ساخت ماهواره امیركبیر نقش داشتند.
شانزده نفر از استادان در مقاطع مختلف در پروژه ماهواره پیام امیركبیر فعال بودند.

مدیر پروژه ماهواره پیام امیركبیر در ادامه اظهار داشت: طراحی و ساخت ماهواره یك پروژه بین رشته ای است. در ساخت ماهواره امیركبیر ۴ دانشكده و ۱۶ نفر از اساتید در پروژه فعال بودند. همینطور در این پروژه ۱۱۰ دانشجوی دكترا و كارشناسی ارشد فعالیت داشتند.

او اضافه كرد: سازمان فضایی ایران در سال ۱۳۸۵ تصمیم گرفت فناوری ساخت ماهواره را به سه دانشگاه امیركبیر، علم و صنعت و دانشگاه شریف بدهد كه سه سال طول كشید. برای پرتاب ماهواره با یكی از پرتاب گرهای خارجی هم برای پرتاب ماهواره مذاكره و تبادل اطلاعات انجام دادیم اما هیچ كدام از كشورها حاضر نشدند به دلایل تحریم برای مدل پروازی اقدام نمایند ازاین رو وقتی از پرتاب گر خارجی ناامید شدیم توانمندی پرتاب داخلی به مرحله ای رسید كه می توانیم ماهواره را در ارتفاع ۵۰۰ كیلومتر از سطح زمین و زاویه ۵۰ درجه قرار دهیم كه خبر بسیار خوشایندی بود.

او درباره هزینه ها هم اظهار داشت: در مجموع قرارداد دانشگاه امیركبیر با سازمان فضایی ۱۲/۵ میلیارد تومان هزینه داشته است.
وی ادامه داد: در سطح جهانی اتحادیه جهانی مخابرات در ژنو سوئیس متولی دادن مجوز و فركانس هاست ازاین رو تنها نهادی كه در سطح جهانی ارتباطات فركانسی را انجام می دهد اتحادیه جهانی مخابرات است. این اتحادیه ارتباطات فركانسی را در سطح جهان پخش می كند و ماهواره ما تداخل فركانسی با هیچ ماهواره ای در منطقه را ندارد.

او اظهار داشت: تست های محیطی حرارت و ارتعاشات با تولید آزمایشگاه كنترل حرارتی انجام و گارگاه ساخت بدنه ماهواره هم بوجود آمده است. دستگاه لرزاننده و مهمترین زیرساخت اتاق تمیز است كه آماده نهایی كردن تست هاست.

1397/07/29
18:52:25
5.0 / 5
5315
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
WebMeet

webmeet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت وب كنفرانس محفوظ است

وب كنفرانس

کنفرانس تحت وب و چت تصویری