زنگ خطر سایت های پیش فروش كالا به صدا درآمد

زنگ خطر سایت های پیش فروش كالا به صدا درآمد

وب كنفرانس: اخیراً با عنایت به افزایش برخی كالاهای سرمایه ای، برخی سوءاستفاده كنندگان فضای مجازی با طراحی و تولید سایت های جعلی و پیش فروش كالاهایی نظیر سكه، خودرو و نظایر آنها به قیمت پایین تر از بازار به كلاهبرداری از شهروندان اقدام می كنند.


به گزارش وب كنفرانس به نقل از ایسنا، كلاهبرداران با دریافت بیعانه از مشتریان به جمع آوری مبالغ هنگفتی در حساب های بانكی جعلی اقدام نموده و بعد از مدتی مشتری متوجه می گردد خبری از كالای خریداری شده نیست.
به تازگی گزارش هایی درباره كلاهبرداری هایی كه در جهت پیش فروش بعضی از كالاهای سرمایه ای در فضای مجازی اتفاق افتاده، منتشر گردید و از شهروندان خواسته شده زنگ خطر سایت های پیش فروش كالاها را جدی بگیرند و برای هرگونه خرید در فضای مجازی حتما از فروشگاه های دارای ای نماد خرید كنند و به تبلیغات و فروشگاه های شبكه های اجتماعی كه فاقد ای نماد هستند اعتماد نكنند.

بر این اساس درگاه های موجود در فروشگاه های تبلیغ شده در شبكه های اجتماعی احتمال فیشینگ بودن دارد و كاربران حتما مراقب باشند درگاه بانكی عرضه شده فیشینگ نباشد و كاربران برای جلوگیری از سرقت اطلاعات بانكی خود حتما از صفحه كلید مجازی جهت درج اطلاعات بانكی استفاده كنند.
مجرمان سایبری با طراحی سایت های جعلی به دنبال سرقت اطلاعات بانكی كاربران هستند كه بعد از در اختیار داشتن شماره كارت، رمز دوم، cvv۲ و تاریخ انقضای كارت از خریداران اینترنتی، كلاهبرداری می كنند.

یكی از طریق های جلوگیری از فیشینگ درج صحیح كد امنیتی است؛ هنگام وارد كردن كد امنیتی باید دقت شود كه كد درج شده عكس نباشد و واقعی باشد و برای اطمینان از اصالت كد، كلید رفرش كه سمت چپ كد طراحی شده را كلیك كرده و در صورتیكه كد امنیتی تغییری نكرد یقین داشته باشند كه جعلی است.

در این راستا از كاربران اینترنتی خواسته شده كه تلاش كنند همیشه آدرس سایت های بانكی و سایر سایت های مهم را شخصاً در آدرس بار تایپ كرده و از رفتن به لینك هایی كه در سایت های مختلف و یا در شبكه های اجتماعی عرضه شده اجتناب كنند و نسبت به استفاده از پروتكل https دقت و حساسیت بیشتری داشته باشند.
از جانب دیگر امروزه شاهد تبلیغات زیادی جهت فروش انواع محصولات در فضای مجازی هستیم. متاسفانه بعضی مجرمین با سوءاستفاده از بستر شبكه های اجتماعی مانند تلگرام و یا اینستاگرام اقدام به ایجاد فروشگاه های اینترنتی كرده و بعد از فریب افراد و دریافت وجه، از ارسال كالا خودداری می كنند بنابراین به شهروندان سفارش می نماییم برای خرید اینترنتی از سایت هایی استفاده كنید كه نماد اعتماد الكترونیكی داشته باشند.
پلیس فتا با بیان نمونه هایی از كلاهبرداری ها كه با استفاده از فروشگاه هایی در شبكه اجتماعی تلگرام انجام شده اعلام نموده كه خریداران مبلغ قابل توجهی را به شماره كارت بانكی فروشنده واریز كردند، اما بعد از واریز وجه فروشنده پاسخگوی تعهدات خود نشده است.

براین اساس به خریداران سفارش شده به فروشگاه های موجود در شبكه های اجتماعی اعتماد نكنند چونكه هیچ تضمینی برای ارسال كالا وجود ندارد. برای خرید اینترنتی حتماً از سایت های معتبر و دارای نماد اعتماد الكترونیكی یا ای نماد استفاده كنند تا گرفتار مجرمین سایبری نشوند.

گاهی كلاهبرداران با ساخت درگاه جعلی بانك، مبادرت به سرقت اطلاعات بانكی قربانیان می كنند. كاربران باید دقت داشته باشند كه سیستم پرداخت الكترونیكی همه بانك ها از پروتكل ssl استفاده می نمایند، این پروتكل جهت انتقال داده ها بین سایت و كاربر به صورت رمزنگاری شده است و با عبارت //: https در كنار آدرس مشخص می گردد بنابراین ابتدا از وجود https مطمئن سپس اطلاعات خویش را در درگاه بانكی وارد كنند.1397/04/20
15:32:52
5.0 / 5
4768
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
WebMeet

webmeet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت وب كنفرانس محفوظ است

وب كنفرانس

کنفرانس تحت وب و چت تصویری