اقتصاد ایران در هفته ای كه گذشت

درس عبرت از فردوسی!

درس عبرت از فردوسی!

وب کنفرانس: تمام رویدادهایی که اقتصاد ایران در یک هفته گذشته از سر گذراند شاید به اندازه تحولات بازار ارز که سرنوشت قیمت بازارهای موازی را تعیین می کند از طرف مردم مورد توجه نبود؛ جایی که پیش بینی های کارشناسی به چالش کشیده شد. دلار که در بازار غیررسمی، به سمت قله ی قیمتی 60 هزار تومان خیز برداشته بود، لیز خورد و پایین آمد و افرادی را که هیجانی به میدان فردوسی هجوم برده بودند را متضرر کرد. ˮبه رنج اندر است ای خردمند گنج... نیابد کسی گنج نابرده رنجˮ.


به گزارش وب کنفرانس به نقل از ایسنا، سه شنبه ۲ اسفندماه بود که بانک مرکزی سیاست جدیدی را بمنظور کنترل بازار ارز کلید زد. فعالیت مرکز مبادله ارز و طلای ایران از آن روز شروع و اعلام گردید که خرید و فروش بیرون از این ساختار مجاز نخواهد بود. دلار در آن روز در مرکز مبادله ۴۱ هزار و ۵۴۹ تومان قیمت خورد.
بدنبال این محدودیت از بامداد روز بعد دلار در بازار غیر رسمی رومد رو به رشد خودرا ادامه داد افسار پاره کرد و تا محدوده هایی بالایی کانال ۵۰ هزار تومان بالا رفت.
ظهر چهارشنبه بانک مرکزی طی اطلاعیه، خرید و فروش با نرخ نزدیک به بازار آزاد را در صرافی ها مجاز اعلام نمود. همزمان عرضه ارز در مرکز مبادله ارز و طلا به میزان دو برابر تقاضا صورت گرفت. سپس تقاضا برای اسکناس دلار آرام گرفت و آغاز به ریزش تا زیر ۵۴ هزار تومان کرد. البته دولت به مسافران تا ۵۰۰ یورو ارز ۴۱ هزار تومانی پرداخت می کند که تا روز چهارشنبه هفته جاری ۱۲۸۳ نفر معادل ۶۳۸ هزار یورو دریافت نمودند. شرایط به شکلی رقم خورد که حالا تعداد زیادی از فعالان بازار و کارشناسان معتقدند سیر نزولی نرخ ارز ادامه خواهد داشت. رییس کانون صرافان هم اعلام نمود که باتوجه به ادامه دار بودن کاهش قیمت ارز در بازار طی روزهای آتی، به مردم سفارش می شود برای جلوگیری از ضررهای سنگین، فعلا به این بازار وارد نشوند.

بازگشت امید به تالار شیشه ای
با نوسانات ارزی در اواخر هفته قبل، شاخص بورس که بطور معمول با انتظارات تورمی رشد می کند از کانال ۱.۶ میلیون واحد آغاز به افزایش کرد و تا یک میلیون و ۸۳۸ هزار واحد بالا رفت. سپس طی نوساناتی در آخرین روز معاملاتی (چهارشنبه) قرمز شد و به یک میلیون و ۸۲۱ هزار واحد رسید. رئیس سازمان بورس در گفت و گو با ایسنا اعلام نمود که «تمهیداتی برای پشتیبانی از سرمایه گذاران خرد به کار گرفته شده است»؛ تمهیداتی که باید منتظر دیدن نتیجه آنها منتظر ماند.

خودرو ترمز می گیرد؟
بمب خبری هفته گذشته در بازار خودرو می تواند برکناری مدیرعامل ایران خودرو به دستور رئیس جمهور باتوجه به شائبه واگذاری رانتی خودرو باشد. روز ۷ اسفندماه با تغییر خطیبی این خبر تأیید و محقق شد. خطیبی بعد از گذشت ۱۳ ماه از دوره فعالیت، برکنار شد و جای خودرا به علیمردان عظیمی داد.
اما در کنار حذف رانت، آرزوی دیرینه متقاضیان پایان دلالی در بازار خودرو است که می تواند در سال آینده با دو طرح «واردات» و «تولید متناسب با تقاضا» توسط خودروسازان داخلی شکل واقعیت به خود بگیرد. هردو طرح مذکور درحال اجرائی شدن است. سخنگوی وزارت صمت در عین حال که بیان کرده «نمی گوییم خودرو گران نخواهد شد» مدعی شده که «قیمت خودرو به زیر نرخ تورم می رسد و دیگر تقاضای سرمایه گذاری شکل نخواهد گرفت».

طلا و سکه هم کوتاه آمدند
همانطور که انتظار میرفت در هفته ای که گذشت سیر نزولی قیمت ارز به افت قیمت سکه و طلا هم انجامید. در زمان اوج گیری دلار، سکه طرح جدید تا سطوح بالای ۳۰ میلیون تومان بالا رفت اما بگفته رئیس اتحادیه طلا در پایان هفته به کانال ۲۹ برگشت و در آخر روز پنجشنبه ۱۱ اسفند ۲۹ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان معامله شد. طلا هم به همین ترتیب در هر گرم به ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسید.

آنها که از خیر شش دانگ گذشتند!
وضعیت قیمت های پیشنهادی مسکن به شکلی شده که استقبال از طرح خرید متری مسکن را بیشتر کرده است. برپایه گزارشی که ایسنا ۹ اسفند منتشر نمود بازار پیش فروش متراژهایی از یک آپارتمان به چند نفر در تهران گرم شده و این نوع معاملات عمدتاً توسط تعاونی ها در منطقه ۲۲ به انجام می رسد. در این پروسه افراد برای حفظ ارزش پول و سرمایه گذاری در بازار مسکن، سهام خریداری می کنند.
بازار مسکن بطور معمول در ماههای پایانی سال به رونق می رسد. در دو ماه اخیر هم معاملات در این بازار بالا رفته و نرخها نیز گرفتار تغییر شده اند. البته قیمت رسمی ۹.۸ درصد بالا رفته اما قیمتهای پیشنهادی بیش از ۳۰ درصد. امان از توهمات بعضی بخر و بفروش ها که مشخص نیست کی مقرر است از بازار مسکن دست بردارند. ممکنست در سال آینده با اجرائی شدن قانون مالیات خانه های خالی و خانه های لوکس، خریداران مصرفی کمی روی آرامش ببینند؛ امید که چنین شود!1401/12/13
09:10:01
5.0 / 5
197
تگهای خبر: پشتیبان , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
WebMeet

webmeet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت وب كنفرانس محفوظ است

وب كنفرانس

کنفرانس تحت وب و چت تصویری