بلاك چین و اینترنت اشیا، كلید امنیت غذایی جهان

بلاك چین و اینترنت اشیا، كلید امنیت غذایی جهان

وب كنفرانس: دو فناوری نوین بلاك چین و اینترنت اشیا، در حال ایجاد تغییر و تحولی بدیع در زمینه عرضه مواد غذایی هستند و می توانند در آینده ای نزدیك، كلید امنیت غذایی جهان باشند.


به گزارش وب کنفرانس به نقل از ایسنا، صنعت عرضه و تولید غذا یکی از مهم ترین و ضروری ترین امور در جهان امروز به شمار می ‍رود. با این وجود، ایمنی مواد غذایی همچنان بعنوان یک چالش بزرگ و عامل مرگ و میر حدود نیم میلیون نفر در هر سال شناخته می شود. بر اساس گزارش پژوهشگاه فضای مجازی، دو فناوری نوین بلاک چین و اینترنت اشیا، در حال ایجاد تغییر و تحولی بدیع در زمینه عرضه مواد غذا هستند و برمبنای مطالعات انجام شده از طرف متخصصان، می توانند در آینده ای نزدیک، کلید امنیت غذایی جهان باشند.
ارزش کل زنجیره تولید و توزیع مواد غذایی، بیش از ۸۱ تریلیون دلار است و موجب جذب و استخدام صدها میلیون نفر در اقصی نقاط جهان شده است. با توجه به این مسائل مربوط به لطمه های ناشی از عدم سلامت مواد غذایی همچنان به قوت خود باقی هستند. برمبنای پژوهش های صورت گرفته، هر ساله، بیش از ۶۰۰ میلیون نفر در جهان بر اثر خوردن مواد غذایی فاسد و ناسالم، بیمار می شوند که از این تعداد ۴۲۰ هزار نفر زندگی خودرا از دست می دهند.
یک مطالعه جدید نشان داده است که ادغام فناوری های بلاک چین و اینترنت اشیا، می تواند خیلی از نقاط ضعف در تامین ایمنی مواد غذایی را از بین ببرد. پژوهش مورد اشاره که توسط شرکت های کوین تلگراف و وی چین انجام شده، نشان میدهد که سهم فناوری اینترنت اشیا، در تولید مواد غذایی طی پنج سال آینده، از ۱۴ میلیارد دلار به ۲۵ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۵ خواهد رسید.
بهره گیری از اینترنت اشیا فواید بسیاری در صنعت تولید مواد غذایی غذا دارد. همچون این فواید می توان به نظارت جامع بوسیله سنسورهای هوشمند، اتوماسیون فرآیندها با بهره گیری از ربات ها، هواپیماهای بدون سرنشین و سایر تجهیزات خودمختار جهت حمل و نقل و ظهور مدلهای جدید برای مبادلات تجاری اشاره نمود. علاوه بر این، فناوری یاد شده، بواسطه مکانیزه شدن پروسه تولید و توزیع، وفاداری مشتری های نگران کیفیت و سلامت غذا را بیشتر می کند.
بلاک چین نیز نقش بسیار مهمی را در آینده زنجیره تامین مواد غذایی ایفا خواهدنمود. پیش بینی ها حاکی از آنست که این فناوری تا سال ۲۰۲۳، قابلیت ردیابی حداقل ۱۰ درصد از محصولات تولیدی صنایع غذایی جهان را خواهد یافت. اینترنت اشیا مزایای فراوانی برای صنایع غذایی جهان در بر دارد. این مزایا، افزایش اعتماد در نتیجه یک پروسه اثبات شده، تعامل مصرف کننده بوسیله یک مکانیسم شفاف، التزام دولت در مورد قابلیت ردیابی و کاهش تحریف اطلاعات در زنجیره تامین را شامل می شود.
ادغام بلاک چین و اینترنت اشیا یک عامل تحول زا و انقلابی در پروسه عرضه مواد غذایی خواهد بود. شرکت نروژی یونیسات بعنوان یک موسسه پیشرو در این عرصه، سامانه جدیدی موسوم به سی فودچین را به صورت آزمایشی افتتاح کرده است. این سامانه در حوزه صنعت مواد غذایی دریایی فعالیت می کند.1399/05/16
11:15:12
5.0 / 5
2328
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
WebMeet

webmeet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت وب كنفرانس محفوظ است

وب كنفرانس

کنفرانس تحت وب و چت تصویری