سازمان تنظیم مقررات اعلام كرد

آخرین آمار ضریب نفوذ اینترنت در ایران

آخرین آمار ضریب نفوذ اینترنت در ایران

به گزارش وب كنفرانس آخرین گزارش رگولاتوری از وضعیت اینترنت كشور از نفوذ ۹۴ درصدی اینترنت حكایت دارد به نحوی كه بالغ بر ۸۳ درصد مردم كاربر اینترنت موبایل هستند و نفوذ اینترنت ثابت خانگی به ۱۱ درصد رسیده است.به گزارش وب کنفرانس به نقل از مهر، آخرین آمار و اطلاعات بخش ICT کشور که مربوط به پایان سه ماه نخست سال ۹۹ می شود توسط سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی انتشار یافته است.
این آمار نشان داده است که تا آخر خردادماه ۹۹ بالغ بر ۷۸ میلیون و ۸۶ هزار و ۶۶۳ نفر در ایران از اینترنت استفاده می نمایند و به بیان دیگر مشترک اینترنت هستند.
از این تعداد ۶۸ میلیون و ۹۹۲ هزار و ۱۱۵ نفر مشترک اینترنت موبایل و ۹ میلیون و ۹۴ هزار و ۵۴۸ نفر مشترک اینترنت ثابت هستند.
بررسی این آمار از آن حکایت می کند که نسبت به پایان سال ۹۸، شمار مشترکان اینترنت موبایل تغییر محسوسی نیافته، اما تعداد مشترکان اینترنت ثابت خانگی افزایش کمی داشته است.
بر این اساس تعداد مشترکان اینترنت ثابت که در انتهای سال ۹۸ حدود ۹ میلیون و ۲۴ هزار نفر اعلام شده بود طی سه ماهه نخست سال جاری حدود ۷۰ هزار نفر افزایش داشته است.
افزایش شمار مشترکان اینترنت ثابت از آن جهت دارای اهمیت است که سال قبل روند توسعه این بخش متوقف و حدود یک میلیون نفر از کاربران ADSL به علت مشکلات ناشی از کیفیت نامناسب سرویس و کندی سرعت، از دریافت این سرویس انصراف دادند.
این در حالی است که هزینه اینترنت موبایل به مراتب از اینترنت ثابت گران تر است اما به علت کیفیت نامناسب اینترنت ثابت در کشور، کاربران ترجیح می دهند از موبایل برای اتصال به اینترنت استفاده کنند و این مورد افزایش ضریب نفوذ اینترنت موبایل را در سال ۹۸ به دنبال داشته است.
این انتقاد از جانب کارشناسان مطرح می شود که به علت عدم تخصیص درست منابع و عدم به روزرسانی تجهیزات شبکه، مردم از شبکه باکیفیت و ارزان وای فای خانگی محروم و مجبور به خرید اینترنت گران موبایل هستند. این در شرایطی است که اینترنت ارزان خانگی معیار پیشرفت و توان ارتباطی یک کشور به حساب می آید اما به علت ضعف موجود در زیرساخت این سرویس، مردم مجبور به استفاده از اینترنت موبایل با هزینه گران شبکه موبایلی هستند.
پیش از این هم وزیر ارتباطات در یک نظرسنجی که در صفحه شخصی خود در اینستاگرام مطرح کرده بود، از تمایل کاربران جهت استفاده از اینترنت ثابت خانگی با خبر شد. ۷۵ درصد کاربران در پاسخ به سوال آذری جهرمی در این نظرسنجی که قیمت کدام اینترنت (خانگی یا ۴G) برای شما مناسب تر است، اعلام نمودند که به استفاده از اینترنت خانگی تمایل دارند و تنها ۲۵ درصد تمایل به مصرف اینترنت ۴G داشتند.
بر این اساس وزیر ارتباطات وعده داده که «در سال ۹۹ با تمام توان شبکه اینترنت خانگی را گسترش می دهیم و میلیون ها اشتراک جدید خانگی با کمترین کاغذبازی اداری و در کمترین زمان ممکن (۴۸ ساعت از ثبت درخواست تا راه اندازی در منزل) برقرار شده و با VDSL سرعت اینترنت خانگی فعلی را چهار برابر خواهیم کرد.»
هم حالا اما این وعده وزیر ارتباطات در سه ماهه نخست سال جاری، تنها با افزایش حدود ۷۰ هزار مشترک دنبال شده است.
ضریب نفوذ اینترنت به ۹۴ درصد رسید
آمار سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی از روند نفوذ اینترنت در کشور، گویای ضریب نفوذ ۹۴ درصدی اینترنت است و به بیان دیگر از هر ۱۰۰ نفر در کشور ۹۴ نفر از اینترنت استفاده می نمایند. در این میان سهم نفوذ اینترنت ثابت ۱۰.۹۵ درصد و سهم نفوذ اینترنت موبایل ۸۳.۰۵ درصد اعلام شده است.
اتصال کاربران به اینترنت از راه فناوری های ۴G، ۳G، ADSL، TDLTE و FTTX انجام می شود که بررسی ها نشان داده است بیشتر از ۸۳ درصد کاربران به استفاده از فناوری ۴G و ۳G تمایل دارند، ۹.۴۹ درصد کاربر ADSL و ۱.۵۳ درصد کاربر TDLTE هستند. تنها درصد ناچیزی هم برای اتصال از FTTX استفاده می نمایند.
این آمار نشان داده است که کاربران، اینترنت موبایل را بعنوان نقطه اتصال پذیرفته اند و فناوری های دیگری مانند شبکه دسترسی فیبرنوری هم برایشان جذابیتی ندارد و ترجیح می دهند از اینترنت موبایل استفاده کنند.
شمار مشترکان اینترنت در ایران تا آخر سال ۹۸ حدود ۷۸ میلیون و ۱۶ هزار و ۴۳۳ نفر اعلام شده بود که نسبت به سال ۹۷ افزایش ۴ میلیون مشترک را در یک سال نشان داد.


منبع:

1399/05/14
14:00:57
5.0 / 5
1937
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
WebMeet

webmeet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت وب كنفرانس محفوظ است

وب كنفرانس

کنفرانس تحت وب و چت تصویری