اسامی شركت های تولیدكننده گوشی اعلام گردید

اسامی شركت های تولیدكننده گوشی اعلام گردید

وب كنفرانس: وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با ذكر اسامی شركت های تولیدكننده گوشی، اظهار نمود كه تنظیم بازار گوشی مساله ای است كه با عنوان تولید داخل نمی توان به آن پرداخت و با نیاز سالانه 12 میلیون و تولید 400 هزار گوشی داخلی، وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) باید تدبیر كرده و بازار را كنترل كند.


به گزارش وب کنفرانس به نقل از ایسنا، طی سال های گذشته، گوشیهایی که به اشکال مختلف در داخل تولید شده بودند، در بازار موجود بود اما موضوع تولید گوشی ایرانی مدتی پیش باز هم عنوان شد و از نیمه های سال ۱۳۹۸ بود که موضوع تولید گوشیهای جدید ایرانی، باز هم به یکی از مباحث حوزه فناوری اطلاعات راه پیدا کرد؛ آن هم تولید یک گوشی که ایرادهای مدلهای قبلی را برطرف کرده باشد و بتواند با نسخه های خارجی رقابت کند.
البته برخی معتقدند تولید گوشی همراه در شرایط فعلی در توان تولیدکنندگان داخلی نیست و ایران فعلا توانایی و دانش فنی را برای فروش گوشی ندارد و بهتر است ابتدا لوازم جانبی تلفن همراه را ساخته و در مراحل بعدی به تولید گوشی رسید. اما طرح پشتیبانی از تولید و توسعه زیست بوم موبایل تولید داخل دی ماه سال قبل در معاونت فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات کلید خورد و مقرر شد محصولات سه شرکت فعال دراین زمینه در دهه فجر رونمایی شود اما سال قبل خبری از معرفی محصولات جدید ایرانی منتشر نشد.
محمدجواد آذری جهرمی -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات - در گفت و گو با ایسنا با اعلان اینکه هدف گذاری برای سال ۱۳۹۹، تولید ۴۰۰ هزار گوشی است، اضافه کرد: شرکت GLX قبل از این هم در زمینه گوشی فعال بود. شرکت مادیران هم برای ایجاد خط تولید و نمونه های اولیه گزارش داده است. گروهی هم در مجموعه صاایران شروع کردند به تولید گوشی. اینها سه مجموعه ای هستند که فعالانه دراین زمینه کار می کنند.
وی با اعلان اینکه تولید داخلی نمی تواند جایگزین همه ظرفیت مورد نیاز باشد، اظهار داشت: پیش بینی ما این است که امسال بتوان ۴۰۰ هزار گوشی داخلی را به فروش رساند، برای اینکه این مساله به سلیقه و جیب مردم هم برمی گردد. با این وجود، تنظیم بازار گوشی مساله ای است که با عنوان تولید داخل نمی توان به آن پرداخت. تولید داخل ۴۰۰ هزار دستگاه است ولی ما سالانه ۱۰ تا ۱۲ میلیون گوشی می خواهیم و طبیعتا وزارت صمت باید تدبیر کرده و بازار را کنترل کند.
آذری جهرمی در پاسخ به این که آیا تولید گوشی داخل لازم است و اصلا مشترک ایرانی از آن استقبال می کند؟ اظهار داشت: چونکه نه؛ همین حالا هم از این گوشیها باتوجه به کیفیتشان استقبال شده است. خود من هم از این گوشی استفاده می کنم و هم کیفیت خوبی دارد و هم قیمت آن مناسب می باشد. البته شاید همه نپسندند و ما هم بنا نیست برای مردم تصمیم گیری نماییم، اما تولید داخل بعنوان یک گزینه در فضای رقابتی فعالیت می کند.
به گزارش وب کنفرانس به نقل از ایسنا، هم اکنون شرکت های تولیدکننده گوشی در جهان گرفتار بحران کرونا شده تولید و صادرات گوشی را با مشکل مواجه کرده اند. از طرفی واردکنندگان در ایران هم از شرایط واردات گله دارند. بالا رفتن نرخ ارز هم مزید بر علت شده و مجموع این دلیلهای بعلاوه سودجویی سوءاستفاده گران از شرایط، قیمت گوشی را افزایش داده است. درنهایت شاید تولید گوشی مسکنی مقطعی باشد که بتواند نیاز برخی کاربران را رفع کند، اما همانطور که وزیر ارتباطات هم اشاره کرده، گوشی داخلی جوابگوی نیاز تمام کشور نیست و باید فکری برای نیاز بازار شود.
منبع:

1399/02/31
16:03:05
5.0 / 5
2789
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
WebMeet

webmeet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت وب كنفرانس محفوظ است

وب كنفرانس

کنفرانس تحت وب و چت تصویری