تصاویر ماهواره ای نشان داد؛

افزایش غیرمعمول فیتوپلانكتون ها در جزیره قشم

افزایش غیرمعمول فیتوپلانكتون ها در جزیره قشم

به گزارش وب كنفرانس پایش ماهواره ای میزان كلروفیل A در خلیج فارس و دریای عمان از افزایش غیرمعمول فیتوپلانكتون ها در جنوب جزیره قشم حكایت دارد.


به گزارش وب کنفرانس به نقل از مهر، تولید مثل سریع فیتوپلانکتون ها را شکوفایی جلبکی یا بلوم جلبکی می نامند و افزایش جمعیت بعضی از آنها که در خیلی از موارد منجر به شکوفایی مضر جلبکی می شود به اختصار HABs (Harmful Algal Blooms) نامیده می شود. این شکوفایی مضر جلبکی به صورت کلی با عنوان کشند سرخ (Red tide) هم شناخته می شود. البته شکوفایی این جلبک های مضر لزوما قرمز نبوده و با عنایت به نوع فیتوپلانکتون ها به رنگ قهوه ای، سبز و گاهی به رنگ قرمز مایل به نارنجی هم ظاهر شده و تا عمق آب پیش می رود. حال با عنایت به تاثیرات مخرب کشند سرخ همچون زیان های اقتصادی (ماهیگیری، صنعت آبزی پروری، تاسیسات آب شیرین کن)، صدمه های زیست محیطی (تلفات سایر آبزیان، پرندگان دریایی، مرجانها و...) و تهدید سلامت انسان (سندروم های انسانی ناشی از جلبک های سمی)، شناخت، پیشبینی و مدیریت این پدیده امری ضروری بشمار می رود. ازاین رو با عنایت به خصوصیت های منحصر به فرد تصاویر ماهواره ای همچون تهیه پوشش های منظم از محدوده های وسیع، قدرت تفکیک مکانی و زمانی مختلف، امکان نظارت متمرکز و مستمر، کاهش هزینه ها و غیره، می توان از راه فناوری فضایی سنجش از دور، فرآیند مطالعه و پایش پدیده کشند سرخ را در کنار روش های جاری، تسهیل و سرعت بخشید. الان تصاویر ماهواره ای و فنون سنجش از دور این امکان را فراهم می کنند که با تولید ترکیب های باندی متفاوت، اعمال شاخص ها و الگوریتم ها و تجزیه و تحلیل شرایط فیزیکی اقیانوس، تغییرات زمانی و مکانی فیتوپلانکتون ها در سطح آب شناسایی و ردیابی شود. کلروفیل a از مهمترین رنگدانه های گیاهی است که در همه گیاهان همچون فیتوپلانکتون ها وجود دارد. افزایش غیر طبیعی غلظت کلروفیل a در سطح آب، حاکی از تولید مثل زیاد فیتوپلانکتون ها بوده و خطر ایجاد شکوفایی مضر جلبکی (کشند سرخ) را اعلام می کند. الان پایش ماهواره ای میزان کلروفیل A در خلیج فارس و دریای عمان با تصاویر ماهواره ای مادیس، نشان داده است که فعالیت فیتوپلانکتون ها در جنوب جزیره قشم به طور غیر معمول افزایش یافته است.
همانطور که ملاحظه می شود مقدار کلروفیل A در ناحیه ای که با فلش مشخص شده، به بیشتر از ۱۷ میلی گرم بر متر مکعب افزایش یافته است. این در حالیست که در پایش یک ساله اخیر، مقدار کلروفیل A در خلیج فارس و دریای عمان از ۱۰ میلی گرم بر متر مکعب فراتر نرفته است. افزایش غیر معمول کلروفیل A در سطح آب می تواند هشداری برای شکوفایی مضر جلبکی قلمداد شود.

1399/02/30
13:24:00
5.0 / 5
2523
تگهای خبر: فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
WebMeet

webmeet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت وب كنفرانس محفوظ است

وب كنفرانس

کنفرانس تحت وب و چت تصویری