33 میلیارد پول كلاهبرداری شده به مردم برگردانده شد

33 میلیارد پول كلاهبرداری شده به مردم برگردانده شد

به گزارش وب كنفرانس وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار داشت: دامنه كلاهبرداری خدمات ارزش افزوده بسیار گسترده است و ما تنها در یك پرونده ۳۳ میلیارد كه كلاهبرداری شده بود را به مردم برگرداندیم.


به گزارش وب كنفرانس به نقل از ایسنا، محمدجواد آذری جهرمی در حاشیه رونمایی از نخستین اپراتور خصوصی پست ایران، در پاسخ به سوالی در خصوص مشكلات موجود درباره خدمات ارزش افزوده، اظهار نمود: ما دو سال است برای ساماندهی این بازار تلاش می كنیم؛ سه نوع خدمات در این بازار تعریف می شود؛ یك نوع خدمات را برخی از كسب وكارها عرضه می دهند، مثلا برخی از ماركت های آنلاین وقتی می خواهند اپلیكیشن بفروشند، از راه صورت حساب قبض موبایل دریافت می كند.

وی افزود: البته این شیوه اشكالاتی دارد همچون اینكه اپراتورها در برخورد با كسب وكارهای حوزه فناوری اطلاعات، به صورت انحصاری برخورد می كنند و به بعضی از آنها اجازه فعالیت نمی دهند و گاها پلی شده كه اپراتورها در برخورد و مواجهه با فعالان فضای مجازی و توسعه لایه خدمات شبكه ملی اطلاعات از آنها سهم خواهی می كنند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اقدامات انجام شده برای مقابله با این روش های انحصاری توضیح داد: ما با بانك مركزی مذاكره كردیم و روشی به اسم دایركت دبیت آمده كه پول را می توانند به صورت مستقیم از حساب های بانكی برای كارهای خدماتی بردارند، این شیوه در حوزه اپراتورها می تواند با ساماندهی ادامه پیدا كند.
آذری جهرمی افزود: عرصه دوم خدماتی مثل بازسازی صحن حضرت زهرا (س)، كمك به زلزله زدگان، جمع آوری صدقات و اصطلاحا جمع آوری اعانات و كارهای نیكوكاری؛ ما برای این بخش هم با ساماندهی كه ضوابط داشته باشد مشكلی نداریم.
وی اضافه كرد: اما بخش سوم، كلاهبرداری است كه با هر روشی با اهمال گری انجام می شود و مردم ما هم آگاه نیستند كه چه كلاهی سر آنها می گذارند و اگر می دانستند یك ثانیه هم آنها را تحمل نمی كردند؛ به بهانه سفر زیارتی، اینترنت رایگان، كمك به امر خیر و حتی مسائل غیراخلاقی مبادرت به این كار می كنند؛ خیلی از پولهایی كه در این عرصه گرفته می شود، صرف اموراتی می شود كه عفت عمومی را هم در فضای مجازی به هم می زند.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان این كه این پول ها اموال نادرستی است، اظهار داشت: ما دو سال است كه برای مقابله با این كلاهبرداری ها، اقداماتی انجام دادیم، ستاره ۸۰۰ مربع راه انداختیم، پرونده قضایی تشكیل دادیم برای شركتی كه دستكاری كرده و مردم را الزاما عضو كرده بود. دامنه كسانی كه عضو این خدمات ناخواسته می شوند هم بسیار گسترده است. دامنه كسانی كه عضو این خدمات ناخواسته می شوند هم بسیار گسترده است و از پیرزن ۷۰ ساله تا معاون سابق وزیر ارتباطات را شامل می شود كه قبض ۹۰ هزار تومانی برایش آمده و تصور می كرد كه قبض گوشی اش است.
آذری جهرمی افزود: پنج شركت را در این زمینه شناسایی كردیم كه اعلام نمودند یك شركت پشت همه اینهاست كه البته ما از پرونده های قضایی اطلاعی نداریم اما در نهایت ما هم در یك پرونده ۳۳ میلیارد كلاهبرداری كه انجام شده بود را به مردم برگرداندیم.
وی اضافه كرد: یك پرنده دیگر مربوط به ۱۰۰۰ اپلیكیشن بود كه با ورود پلیس فتا متوجه شدیم ۳۰۰ تا از این اپلیكیشن ها مربوط به مسایل غیراخلاقی است؛ اینها كسانی هستند كه فضای مجازی را برای كسب وكارها و فعالان سالم فضای مجازی ناامن می كنند و دل متدینین و علما را به درد می آورند و دوقطبی ناسالم در كشور ایجاد می كنند كه فضای مجازی سالم می باشد یا ناسالم.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان این كه در آینده می بینیم كه پشت این فضا چیست، اظهار داشت: این مسئله ما را واداشت كه به این مورد ورود نماییم، اما با كسب وكارهای حلال كاری نداریم؛ چون در آن صورت دو سال پیش تصمیم یك شبه می گرفتیم؛ البته عده ای هم منافعشان به خطر افتاده كه زور هم دارند و شروع می كنند به تیتر روزنامه زدن و مطلب نوشتن كه وزیر ارتباطات می خواهد یك شبه ۳۰هزار شغل را تعطیل كند.
آذری جهرمی افزود: تا روز گذشته كه ما آمار اشتغال می دادیم، می گفتند این آمار اشتباه است، امروز مدعی می شوند كه فقط در بخش قمار ۳۰ هزار نفر شاغل هستند. این از عجایب روزگار است. از كسانی كه چنین تیترها و مطالبی را تهیه می كنند می خواهیم كه آبروی خودشان را نبرند، اجازه بدهند این روند طی شود، ما هم با طمانینه پیش می رویم و اصراری برای این كه كار شتاب زده انجام دهیم، نداریم. ما با مشورت گرفتن از صاحب نظران این عرصه و مشاهده بازار عمل می كنیم؛ البته در مورد حق الناس هیچ فروگذاری نمی نماییم.
او با اشاره به اقدامات انجام شده برای ارتباطات اربعین بیان كرد: مرز مهران پنج روز گذشته اختلالی چهار ساعته داشت كه برطرف شد و الان گزارشی از اختلال در مرز مهران نداریم. در مرز خسروی هم اختلالاتی وجود داشت و سریعا روز گذشته اقداماتی برای افزایش ظرفیت انجام و این مشكل شب گذشته برطرف شد. امسال با عنایت به این كه ما از شش سال پیش برنامه ریزی كرده بودیم، ظرفیت مناسبی دیده شده و گلایه ای از این بابت نداشتیم.
وی اضافه كرد: بالون اضافه ظرفیتی است كه به پوشش دادن كمبودها و كسری ها كمك می نماید. ما بالونی را در استان مستقر كردیم و اگر زمانی كمبودی حس گردد، به سرعت از آن استفاده خواهیم كرد اما تا الان از این بابت مشكلی نداشته ایم. همینطور وای فای مجانی هم در اقصی نقاط وجود دارد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان این كه استعداد بازار پستی ما در سال ۱۳۹۶ حدود ۸۰۰ میلیارد تومان بود، اظهار داشت: ما یك برنامه تحول در شركت پست اجرا كردیم و انتظارمان این بود كه این درآمد در سال اول دو برابر شود، امیدوارم امسال این اتفاق رخ دهد. اما باید به دو مساله توجه كرد. اول كیفیت خدمات به مردم و دوم اندازه بازار و این كه بازار می تواند به ۱۰ برابر برسد. دولت بازیگر خوبی نیست و نمی تواند در این حوزه ها ایفای نقش جدی داشته باشد. امید ما به بخش خصوصی و اپراتورهای جدید است و حمایت شان خواهیم كرد.1398/07/23
15:42:35
5.0 / 5
4251
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
WebMeet

webmeet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت وب كنفرانس محفوظ است

وب كنفرانس

کنفرانس تحت وب و چت تصویری