با قابلیت جدید هواوی P۳۰ Pro چشمتان كمتر خسته می شود

با قابلیت جدید هواوی P۳۰ Pro چشمتان كمتر خسته می شود

به گزارش وب كنفرانس قابلیت DC Dimming به گوشی هواوی P۳۰ Pro اضافه شده كه به وسیله آن پایین ترین میزان خستگی چشم برای كاربران به وجود می آید.به گزارش وب كنفرانس به نقل از مهر، تحقیقات نشان می دهند كاربران به صورت متوسط ۸۸ بار در روز اسمارت فون خویش را چك می كنند و زمانی در حدود ۳ ساعت و ۲۵ دقیقه را صرف استفاده از آن می كنند. ازاین رو نمایشگر مورد استفاده در گوشیهای هوشمند باید پایین ترین میزان خستگی را برای چشم كاربر داشته باشد.
در این راستا، هوآوی بعنوان یكی از كمپانی های پیشرو، P۳۰ Pro Huawei آخرین پرچمدار خویش را به روشی تحت عنوان DC Dimming مجهز كرده است. اما قبل از اینكه به تشریح این روش بپردازیم، خوب است نگاهی به PWM، روش فعلی مورد استفاده در نمایشگرهای OLED داشته باشیم.
PWM چیست و چگونه عمل می كند؟
PWM (مخفف عبارت Pulse Width Modulation) یا مُدولاسیون پهنای پالس، رایج ترین روش مورد استفاده توسط كمپانی ها برای تنظیم میزان روشنایی نمایشگرهای OLED است. در این روش سازندگان از راه ایجاد تغییر در پالس های نور، قادر به تنظیم میزان روشنایی هستند. به زبان ساده تر، سازندگان با تغییر یا محدود كردن زمان نمایش نور توسط نمایشگر، میزان روشنایی را تنظیم می كنند. بدین سان هنگامی كه میزان روشنایی نمایشگر را كاهش می دهید، نمایشگر مدت زمان طولانی تری را در حالت خاموش سپری می كند.
به علت فركانس بسیار بالای پالس های نور (معمولاً بالای ۲۰۰Hz)، چشم انسان قادر به تشخیص فواصل میان پالس ها نیست. اما چشم تلاش می كند تا میانگینی از خاموش و روشن شدن های مكرر نمایشگر را ببیند. ازاین رو نسبت خاموش و روشن بودن نمایشگر، میزان روشنایی آنرا تعیین می كند.
تصویر زیر به خوبی نحوه عملكرد روش PWM را نشان می دهد:

همان طور كه مشاهده می كنید هنگامی كه روشنایی در میزان ۱۰۰ درصد قرار دارد، نمایشگر همواره روشن می ماند. هنگامی كه روشنایی روی ۵۰ درصد تنظیم شود، نمایشگر به صورت مساوی خاموش و روشن خواهد بود و هنگامی كه روشنایی روی ۲۵ درصد تنظیم شود، نمایشگر مدت زمان طولانی را در حالت خاموش سپری خواهد نمود. به همین خاطر در روشنایی های پایین شاهد مقدار قابل توجهی فلیكر (سوسو زدن) خواهیم بود.
اگرچه فلیكر نمایشگر معمولاً با چشم قابل مشاهده نیست، اما آزاردهنده است. این مسئله می تواند برای بعضی از كاربران به شكل خستگی های زود هنگام و برای برخی دیگر به صورت سردرد نمایان شود. تاثیر این امر هنگامی كه نور محیط محدود باشد (یعنی دقیقاً هنگامی كه احتیاج به كاهش روشنایی نمایشگر وجود دارد)، دوچندان می شود.
DC Dimming چیست و چگونه عمل می كند؟
در این روش شاهد تغییر در میزان ولتاژ LED های تشكیل دهنده پیكسل های نمایشگر هستیم. در واقع با تغییر ولتاژ شاهد تغییر میزان نور نمایش داده توسط نمایشگر خواهیم بود. به همین علت خبری از فلیكر و عوارض آزاردهنده آن هم نخواهد بود. این روش به نظر ساده می رسد؛ اما چرا سازندگان از این روش در اسمارت فون های AMOLED استفاده نمی كنند؟
DC Dimming سال هاست كه توسط سازندگان در نمایشگرهای LCD استفاده می شود. اما استفاده از این روش در نمایشگرهای OLED با چالش هایی روبه رو است كه سازندگان معدودی از پس حل كردن آنها بر آمده اند. یكی از مهم ترین این چالش ها، تغییر محسوس رنگ هنگام كاهش روشنایی است.
كاهش جریان وارد شده به LED می تواند منجر به تغییر در رنگ انتشار یافته، شود. ازاین رو با كاهش روشنایی نمایشگر دقت رنگ های به نمایش در آمده به طرز محسوسی كاسته می شوند. با این وجود هوآوی موفق شده از این چالش با موفقیت عبور كند. جدیدترین بروزرسانی انتشار یافته برای Huawei P۳۰ Pro علاوه بر بهبودهای مختلف در زمینه های مختلف، DC Dimming را هم به آخرین پرچمدار هوآوی اضافه می كند.
فرقی نمی كند میزان استفاده روزانه شما از گوشی هوشمندتان چقدر باشد؛ اضافه شدن DC Dimming به P۳۰ Huawei و P۳۰ Pro Huawei سبب شده پرچمداران جدید این شركت، پایین ترین میزان خستگی چشم را برای كاربران داشته باشند.

1398/04/03
14:30:09
5.0 / 5
4419
تگهای خبر: پیكسل , تحقیقات , شركت , كاربر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
WebMeet

webmeet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت وب كنفرانس محفوظ است

وب كنفرانس

کنفرانس تحت وب و چت تصویری