درباره خدمت و خیانت شبكه های اجتماعی

درباره خدمت و خیانت شبكه های اجتماعی

به گزارش وب كنفرانس در شرایطی كه شبكه های اجتماعی مورد انتقاد بعضی از مسئولان قرار دارند، در مقابل، برخی دیگر از مسئولان یكی از طریق های تعامل با كاربران را همین شبكه ها می دانند و اطلاع رسانی و بعضاً نظرخواهی از مردم را هم به واسطه ی آنها انجام می دهند.


به گزارش وب كنفرانس به نقل از ایسنا، شبكه های اجتماعی شاید تعابیر متفاوتی داشته باشد اما امروز به وب سایت ها و اپلیكیشن هایی اطلاق می شود كه با بهره گیری از امكانات اینترنتی، امكان تعامل میان كاربران با یكدیگر را فراهم می آورد. درواقع رسانه های اجتماعی اینترنتی از زمان فیسبوك رواج بیش تری یافتند و امروز اینستاگرام و توئیتر در ایران، به شكلی در نقش رابط بین كاربران به كار می روند.
اما در عین حال، استفاده از این شبكه های اجتماعی چندان بدون ضرر هم نبوده است؛ برای مثال مدتی است كه مسؤولان روی مبحث تولید شبكه های اجتماعی مختص كودكان تاكید دارند چونكه معتقدند فضای كنونی برای سنین كودك مناسب نمی باشد. هم چنین طی چند وقت اخیر، برخی مدیران با آمار و ارقام نشان می دهند كه استفاده از این شبكه های اجتماعی، باعث كاهش آمار مطالعه شده است و باآنكه استفاده از ابزار اینترنتی محاسنی دارد، اما باید بین استفاده از اینترنت و خواندن كتاب، تعادلی برقرار كرد.
در این راستا، امیر ناظمی - رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران - با مقایسه ی آمار حضور در فضای مجازی و كتابخوانی مردم در توئیتر خود نوشته است: زمان حضور ایرانی ها در شبكه های اجتماعی حدود ۳۰ برابر زمان مطالعه روزنامه و ۹ برابر زمان كتابخوانی است. با تغییر نگاه از تهدیدمحوری به فرصت محوری؛ به شرط حضور گروه های مرجع، نویسندگان و پژوهشگران در شبكه های اجتماعی فرصتی بزرگ برای ارتقای آگاهی عمومی پدید خواهد آمد.
وی در توییت دیگری هم اظهار كرده بود: بر مبنای آمارگیری فرهنگ رفتاری خانوارهای ایرانی (مركز آمار ایران) در سال ۱۳۹۶، سرانه حضور ایرانی ها در شبكه های اجتماعی یك ساعت و چهار دقیقه در روز است؛ در حالیكه سرانه مطالعه روزنامه یك ساعت و ۲۷ دقیقه و مطالعه كتاب غیردرسی (به غیر از ادعیه)، چهار ساعت و ۳۴ دقیقه در ماه است.
بعد از این اظهارات، محمدجواد آذری جهرمی - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات - هم به این آمار واكنش نشان داد و در توئیتر نوشت: سرانه مطالعه ما از زمان حضور در فضای مجازی خیلی كمتر شده است. آینده روشن نیاز به جامعه ای كتاب خوان دارد. به همین علت همسرم و من تصمیم گرفتیم كمپینی را برای پشتیبانی از نویسندگان و ترویج كتابخوانی به خصوص برای كودكان در فضای مجازی آغاز نماییم.
با این حال، حضور برخی مسؤولان در شبكه ی اجتماعی توئیتر كه اخیراً پررنگ تر هم شده است، كمی متناقض به نظر می آید. چونكه باآنكه به اذعان خود آنها، اینترنت بدون فیلتر در اختیارشان قرار دارد (اگر بخواهیم با بخشایش از تبعیض در این زمینه چشم پوشی كنیم)، اما هر كاربر ایرانی دیگری كه مخاطب اظهارات مسؤولان در این شبكه ها باشد، به ناچار باید از فیلترشكن استفاده نماید.
از طرفی دیگر، همه می دانند كه شبكه های اجتماعی هم می تواند مانند هر پدیده ی جدید و فناوری دیگر مانند یك شمشیر دو لبه عمل كند و نمی توان مزایای بسیار آنرا تنها به علت مضرات موجود و استفاده ی نامناسب بعضی از كاربران، نادیده گرفت. همان گونه كه یكی از كاربران توئیتر در اظهار نظری خطاب به وزیر ارتباطات سوال كرده است: جناب آقای جهرمی، چرا توئیتر و سایر شبكه هایی كه به دستور قضائی فیلتر شدند، مرجع فعالیت شما و دیگر بزرگواران و سران مملكتی است؟ اگر این شبكه ها از نظر شما خوب نیست، پس چرا در آن فعالیت دارید؟ اگر خوب است كه چرا فیلتر؟
با این وجود، نمی توان تأثیرات منفی كه امكان دارد هر برنامه و وب سایت و شبكه ای داشته باشد، را هم نادیده گرفت. همان گونه كه محمدجواد آذری جهرمی -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- معتقد است: «تهدیدات هم وجود دارد و نباید فضا را به سمت دوقطبی ببریم؛ استفاده بی رویه صدمه هایی به جامعه وارد می كند، به خصوص در كودكان كه می تواند اثرات بدی بگذارد و ما این تهدیدات را می دانیم».
در عین حال در همین فضاهاست كه امروز حتی مسؤولان حضور یافته و با مخاطبان و مردم ارتباط دارند و یا اطلاعات مورد نظرشان را به آنها می رسانند و بعضاً از آنها نظری می پرسند كه به آن استناد می كنند. بنابراین است كه به اذعان كارشناسان، نمی توان نقش این فضای رسانه ای كه روزبه روز پررنگ تر می شود و حتی جایگزین خیلی از روش های اطلاع رسانی سنتی شده را نادیده گرفت و حتی به استناد سخنان مسؤولان، فیلترینگ هم راه مناسبی برای پیشگیری از آنها نیست.1397/11/14
15:29:03
5.0 / 5
4575
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
WebMeet

webmeet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت وب كنفرانس محفوظ است

وب كنفرانس

کنفرانس تحت وب و چت تصویری